Badania hormonalne
Zdrowie

Badania hormonalne

Badania hormonalne to nic innego jak badania krwi, w których najczęściej oznacza się hormony przysadkowe: gonadotropiny (tzw. FSH, LH), prolaktynę, a także hormony produkowane przez jajniki: estradiol i progesteron. Badania poziomu hormonów pozwalają określić, czy układ hormonalny pracuje prawidłowo. Wszelkie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu objawiają się schorzeniami, czasami nawet zagrażającymi życiu.

Badania hormonalne a menopauza.

Przekwitanie jest naturalną częścią życia każdej kobiety i zwykle poza rutynowymi badaniami ginekologicznymi nie wymaga żadnych specjalistycznych badań diagnostycznych. Niekiedy jednak lekarz może zlecić szczegółowe badania hormonalne, a dokładnie badanie poziomu FSH (hormonu folikulotropowego) i LH (hormonu luteinizującego). Wyniki tych badań, a w szczególności wysoki poziom FSH

może oznajmić przedwczesną menopauzę.

Badania hormonalne na NFZ.

Aby badania hormonalne były finansowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu, ginekologa lub endokrynologa. Dla pacjentów niespełniających kryteriów badań bezpłatnych, koszty badań wykonywanych „na własną rękę” uzależnione są od laboratorium i wahają się między 20 – 50 zł/ jeden hormon.

Badania hormonalne u mężczyzn.

Badania hormonalne u mężczyzn

służą ocenie czynności męskiego układu rozrodczego. Podstawowy zakres tych badań obejmuje: oznaczenie poziomu testosteronu całkowitego i stężenie SHGB (globulina wiążąca hormony płciowe). Należy pamiętać, że w przypadku stężenia testosteronu poniżej normy należy ponowne wykonać badania oraz oznaczyć poziom LH.

Kiedy wykonuje się badania hormonalne.

Badania hormonalne pozwalają na wykrycie zaburzeń takich jak: zespół policystycznych jajników, niewydolność przysadki, obniżona rezerwa jajnikowa czy zespół hipoandrogenowy. W przypadku podejrzenia któregokolwiek z powyższych schorzeń, zleca się badanie stężenia hormonów we krwi. Ponadto badania hormonalne wykonuje się u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania i w okresie premenopauzalnym.

Badania hormonalne na trądzik.

W wielu przypadkach przyczyną wystąpienia trądziku może być zaburzenie równowagi hormonalnej. Aby wykluczyć udział hormonów w powstawaniu zmian trądzikowych, niezbędne jest wykonanie dokładnych badań hormonalnych. Badania obejmują oznaczenie stężenia DHEA-S, testosteronu całkowitego i wolnego oraz stosunek LH do FSH.

Badania hormonalne na czczo.

Teoretycznie nie wymaga się bycia na czczo w przypadku wykonywania badania hormonalnego. Wyjątek stanowi jedynie badanie poziomu prolaktyny we krwi. Badanie to bezwzględnie powinno być wykonane na czczo, w innym przypadku dochodzi do fałszywie zawyżonego wyniku.

You may also like...