Badanie ginekologiczne
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Badanie ginekologiczne już od wielu lat stanowi podstawę diagnostyki i leczenia chorób kobiecych. Na pojęcie badania ginekologicznego składa się część podmiotowa (wywiad lekarski) i część przedmiotowa (oglądanie i dwuręczne badanie palpacyjne). Tylko regularne wykonywanie tego badania pozwala na wykrycie chorób ginekologicznych czy nowotworów już we wczesnym etapie ich rozwoju.

Badanie ginekologiczne w ciąży.

Każda kobieta, która zachodzi w ciążę musi regularnie zgłaszać się do ginekologa. Lekarz prowadzący ciążę zadba o to aby przyszła mama czuła się w tym okresie jak najlepiej oraz będzie kontrolował czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Jeżeli ciąża nie jest zagrożona lub obarczona dodatkowymi komplikacjami badanie u

foto2028109 Badanie ginekologiczne

ginekologa powinno odbywać się raz w miesiącu. W trakcie każdego badania ginekologicznego lekarz bada ciśnienie krwi, zleca badanie moczu, mierzy oraz waży pacjentkę. Oprócz tego sprawdza czy w szyjce macicy nie występuje stan zapalny, który może być niebezpieczny dla ciąży, a także kontroluje powiększenie macicy i stan łożyska, a podczas wykonania USG obejrzy dokładne położenie dziecka. Obecnie dzięki nowoczesnym aparatom podczas badania ginekologicznego kobieta w ciąży może zobaczyć zarys twarzy swojego dziecka, a nawet otrzymać zdjęcia wykonane w technologii 3D.

Badanie ginekologiczne USG.

Celem badania ginekologiczne USG jest wykrywanie schorzeń w obrębie narządu rodnego, a w położnictwie metoda monitorowania przebiegu ciąży. Główną zaletą tego badania jest wysoka dokładność tego typu diagnozy i bezwzględna nieszkodliwość dla organizmu ludzkiego. Badanie przeprowadzone jest sondą transvaginalną (dopochwową), a w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, poprzez prześwietlenie brzucha kobiety. Każda forma badania ginekologicznego USG jest przedstawiona na ekranie monitora i tłumaczona przez ginekologa.

Jak wygląda badanie ginekologiczne.

W dniu badania ginekologicznego należy zadbać o higienę intymną, a przed wejściem do gabinetu lekarskiego opróżnić pęcherz moczowy. Badanie odbywa się na specjalistycznym fotelu ginekologicznym i przeważnie podzielone jest na kilka etapów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu rozmowy z pacjentką, w trakcie której lekarz może pytać między innymi o pierwszą miesiączkę i ich regularność, współżycie czy ostatnie krwawienie. Drugi etap jest badaniem wewnętrznych narządów kobiety za pomocą wziernika. Natomiast dalszy etap stanowi wykonanie badania palpacyjnego, w trakcie którego lekarz wkłada do pochwy dwa palce jednej ręki, jednocześnie uciskając brzuch palcami drugiej ręki. Ponadto podczas wizyty lekarz może wykonać badania uzupełniające, jak np. badanie USG, badanie palpacyjne lub USG piersi oraz badanie cytologiczne. Po przeprowadzeniu wszystkich badań ginekologicznych o wynikach lekarz informuje pacjentkę.

>>>>  Mięta pieprzowa

Badanie ginekologiczne wewnętrzne.

Badanie ginekologiczne wewnętrzne

polega na delikatnym rozchyleniu ścian pochwy i wprowadzeniu wziernika nasączonego specjalnym żelem, w celu

foto2028109 1 Badanie ginekologiczne

zapoznania się stanem narządów rodnych oraz zmian zachodzących wewnątrz pochwy oraz w jej wyglądzie. Jeśli jest to wskazane, lekarz pobiera wówczas rozmaz z pochwy i szyjki macicy. Dalszym etapem badania wewnętrznego jest badanie oburęczne polegające na zbadaniu pacjentki rękoma. Jedną rękę lekarz układa w dolnej części podbrzusza i delikatnie uciska dane miejsca. W tym samym czasie wsuwa palce drugiej ręki do pochwy. Dzięki tej formie badania, może ocenić stan sklepienia pochwy, jej położenie oraz wielkość. Ta forma badania nie jest bolesna, choć dość niekomfortowa.

Badanie ginekologiczne u dziewicy.

Badanie ginekologiczne u kobiety, która jest dziewicą najczęściej stanowi ogromny stres lub skrępowanie. Aby ograniczyć napięcie towarzyszące wizycie u ginekologa należy odpowiednio się do niej przygotować. Między innymi przedstawić informacje na temat obfitości i regularności miesiączek, datę pierwszej i ostatniej miesiączki, ewentualnie przebyte choroby oraz niepokojące objawy jakie u siebie zaobserwowałyśmy. W czasie badania lekarz obejrzy u pacjentki zewnętrzne narządy płciowe, oceni budowę warg sromowych, wzgórka łonowego, odbytu oraz zbada piersi w celu wykluczenia guzków. Dodatkowo ginekolog wykona u dziewicy badanie ginekologiczne USG, w tym celu przed wizytą należy wypić dużą ilość płynów, tak aby podczas badania pęcherz był wypełniony, ponieważ, kobiety które są dziewicą badanie ginekologiczne USG będą mieć wykonywane przez powłoki brzuszne, a nie przez pochwę. Najważniejsze jest aby ginekolog zachował szczególną delikatność wobec pacjentek, które są dziewicami, po to aby wizyta przebiegła szybko i w miarę możliwości komfortowo.

Poprzedni artykułSprawdź jak działa na organizm korzeń kudzu
Następny artykułSprawdź jak zaradzi objawom w czasie przesilenia jesiennego
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.