Badanie kału
Zdrowie

Badanie kału

Badanie kału jest bardzo często wykonywane w zdiagnozowaniu schorzeń przewodu pokarmowego wywołanych przez bakterie, grzyby, wirusy, pierwotniaki bądź pasożyty. Ponadto laboratoryjna ocena próbki kału umożliwia ustalenie przyczyn zaburzeń wchłaniania pokarmów, do których dochodzić może w chorobach jelit, trzustki lub wątroby. W badanym kale można również określić obecność krwi, w celu stwierdzenia ewentualnego krwawienia z przewodu pokarmowego tzw. badanie na krew utajoną.

Badanie kału u dzieci.

Badanie kału u dzieci przeprowadza się najczęściej pod kątem wykluczenia lub potwierdzenia chorób pasożytniczych. W przypadku niemowląt lub małych dzieci próbkę kału do analizy laboratoryjnej możemy pobrać z tetrowej pieluszki, którą uprzednio wyjałowiono poprzez wyprasowanie gorącym żelazkiem,

natomiast od starszych dzieci bezpośrednio z nocnika. Ważne jest aby próbkę kału do badania pobrać ze świeżo oddanego stolca, w celu uzyskania najbardziej wiarygodnych wyników.

Badanie kału na pasożyty.

Najczęściej wykonywanym badaniem laboratoryjnym, w szczególności u dzieci jest badanie kału na pasożyty (tzw. badanie parazytologiczne). W trakcie takiego badania można zdiagnozować choroby pasożytnicze takie jak: lamblioza, owsica, tasiemczyca, glistnica czy pełzakowica, a dokładniej postaci dorosłe, larwy lub jaja tych pasożytów.

Przygotowanie kału do badania.

Przed planowanym badaniem kału należy zaopatrzyć się w aptece w specjalny pojemnik, a następnie próbkę stolca dostarczyć do laboratorium, w jak najkrótszym czasie. Aby wynik był wiarygodny, kilka dni przed badaniem unikać radykalnych zmian w jadłospisie czy diet odchudzających. W przypadku badania kału na obecność pasożytów (parazytologicznego), próbkę pobierać z 5 – u różnych miejsc stolca i dostarczyć do laboratorium kilkakrotnie w jednorazowym pojemniku. Natomiast, gdy kał pobierany jest na obecność krwi utajonej, unikać potraw bezmięsnych oraz nie dostarczać materiału do badania podczas menstruacji lub krwawień z żylaków odbytu ponieważ może być to przyczyną wykrycia krwi w kale, dając tym samym fałszywie dodatnie wyniki.

Wskazania do wykonania badania kału.

Wskazaniami do pobrania kału do badania są

:
• choroby zakaźne jelit,
• choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego (tj. tasiemce, glista ludzka, owsiki, włosień kręty),
• choroby trzustki,
• zaburzenia wchłaniania pokarmów z jelit,
• choroby, przebiegające z uszkodzeniem błony śluzowej przewodu pokarmowego (na przykład choroba wrzodowa żołądka, albo nowotwory jelita grubego).

Badanie kału na lamblie.

Na podstawie badania kału możliwe jest zdiagnozowanie lambliozy, choroby pasożytniczej u dzieci w wieku przedszkolnym, aczkolwiek nie omijającej również dorosłych. Zachowanie codziennej higieny poprzez mycie rąk przed posiłkiem i po wyjściu z toalety czy mycie owoców i warzyw, w połączeniu z profilaktyką badania kału, w kierunku obecności lamblii stanowią najlepsze rozwiązanie zapobiegawcze zakażenia tym pasożytem.

You may also like...