Badanie mammograficzne
Zdrowie

Badanie mammograficzne

Badanie mammograficzne to obecnie najpopularniejsza metoda badania piersi, a dokładniej gruczołu piersiowego. Do wykonania badania wykorzystywane są małe dawki promieni rentgenowskich, które przechodząc przez tkanki organizmu pozwalają na postawienie diagnozy. Mammografia jest nie tylko formą badania, ale jest również bardzo skutecznym sposobem wykrywania większych guzków, mikrozwapnień czy raka piersi, już we wczesnym stadium. Badanie wykonuje się na zlecenie ginekologa, onkologa lub chirurga.

Ile kosztuje badanie mammograficzne.

Profilaktycznie mammografia wykonywana jest nieodpłatnie na podstawie skierowania wystawionego przez uprawnionego lekarza, refundowana w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dla pacjentek niespełniających kryteriów badań bezpłatnych, koszt badania mammograficznego wynosi ok 100zł.

W jakim wieku wykonuje się badanie

mammograficzne.
Teoretycznie badanie mammograficzne możliwe jest do wykonania w każdym wieku, jeśli np. wykryto podczas samobadania zmiany w budowie piersi (zgrubienia, guzki). Nie jest to natomiast odpowiednie badanie dla kobiet w ciąży czy w drugim cyklu miesiączkowym gdyż mogło zajść do zapłodnienia. Najczęściej badanie mammograficzne wykonuje się po raz pierwszy w wieku 40 lat. Między 40, a 50 rokiem życia należy badanie wykonywać co 2 lata (jeżeli w bliskiej rodzinie ktoś chorował na raka sutka – co rok). Po ukończeniu 50 roku życia trzeba powtarzać je raz w roku, jednak wskazane jest również wspomagające samodzielne badanie piersi raz w miesiącu.

Jak wygląda badanie mammograficzne.

Do badania mammograficznego nie trzeba być specjalnie przygotowanym. W dniu zaplanowanego badania nie należy jednak używać kosmetyków i środków przeciw poceniu (tj. mleczka, balsamy, dezodoranty, zasypki), w okolicy klatki piersiowej czy dołów pachowych, ponieważ może to wpłynąć na obraz piersi i utrudnić diagnozę lekarzowi. Natomiast w czasie badania należy się rozluźnić i pozwolić osobie przeprowadzającej badanie ułożyć pierś w prawidłowej pozycji. Napinanie mięśni może utrudnić badanie, a przy bardzo wrażliwych piersiach może być trochę bolesne. Zwykle czas trwania badania mammograficznego to jedynie kilkanaście minut. Do połowy rozebrana pacjentka, w pozycji stojącej umieszcza pierś w aparaturze do wykonania badania piersi, a osoba wykonująca badanie (najczęściej technik) dociska ją od góry i z boku plastikową płytą. Badanie mammograficzne wykonywane jest w dwóch podstawowych projekcjach. W projekcji pionowej (kranio – kaudalnej – CC) oraz skośnej (mediolateralnej – ML). Podczas każdej mammografii badane są obie piersi pacjentki. Przed wykonaniem badania należy poinformować technika lub lekarza o wszelkich dolegliwościach, operacjach piersi, implantach lub ciąży.

Badanie mammograficzne w technologii cyfrowej.

Mammografia cyfrowa to ulepszona i bardziej skuteczna metoda, pozwalająca na obrazowanie zmian w piersiach. Badanie mammograficzne w technologii cyfrowej to zdecydowanie lepsza rozdzielczość obrazu, duży kontrast

i znakomita czytelność. Poza tym badanie jest dokładniejsze, szybsze i prostsze, a pacjentki maja większą szansę na wykrycie drobnych zmian w piersiach.

You may also like...