Bol piersie przyczyny w ciazy podczasa karmienia po menopauzie po lewej stronie
Uroda

Bol piersie przyczyny w ciazy podczasa karmienia po menopauzie po lewej stronie

Bolesność piersi (zwana inaczej mastalgią) jest najczęstszym powodem konsultacji lekarskich w poradniach ginekologicznych i onkologicznych dotyczących stanu piersi. Najczęściej dotyka kobiety między 35-50 rokiem życia, choć może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Ból piersi może mieć charakter cykliczny lub niecykliczny. Cykliczny ból piersi związany jest z cyklem menstruacyjnym, występuje kilka dni przed miesiączką i ustępuje zwykle po jej pojawieniu. Przy bólu często występuje obrzęk piersi i nadwrażliwość brodawek sutkowych na dotyk Ból piersi niezwiązany z objawami menstruacyjnymi określa się mianem bólu niecyklicznego. Ten rodzaj dolegliwości może występować zarówno przed, jak i po menopauzie.

Inne czynniki, które mogą przyczynić się

do bólu piersi u niektórych kobiet to: doustne środki antykoncepcyjne, hormonalna terapia zastępcza, przybieranie na wadze, źle dopasowane biustonosze. Wystąpienie dolegliwości może być również spowodowane różnego rodzaju zmianami w piersi : włókniakiem, torbielą ale niestety także rakiem, zwłaszcza u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Bardzo ważne jest samoistne badanie piersi i regularne wizyty u ginekologa.

W ciąży.

Choć ból piersi podczas ciąży bywa bolesny, krępujący i niewygodny jest to absolutnie naturalne i nieszkodliwe. Mimo to wskazane jest, aby skonsultować się z ginekologiem, aby wykluczyć jakąkolwiek możliwość komplikacji związanych z tym objawami ciąży. Aby złagodzić ból piersi w tym okresie należy ograniczyć spożywanie soli, która powoduje zatrzymanie wody w organizmie, pić dużo wody, ubierać wygodne i odpowiednio dopasowane biustonosze podtrzymujące piersi, przykładać chłodne okłady, delikatnie masować biust i używać do tego specjalnych kremów dla kobiet w ciąży (np. Mustella 9 miesięcy) lub stosować na przemian natryski (ciepły-chłodny).

Podczas karmienia.

Karmienie piersią może być bardzo bolesne, a towarzyszące dolegliwości tj.: nabrzmienie, zaczerwienienie i wrażliwość piersi na dotyk, gorączka , ból głowy, dreszcze, bóle mięśni i ogólne osłabienie mogą świadczyć o zatorze pokarmu lub infekcji piersi. Bardzo często ból podczas karmienia może być wynikiem nieodpowiedniego przystawienia dziecka, który zbyt płytko obejmuje brodawkę, a także być wynikiem jego budowy anatomicznej (zbyt krótkie wędzidełko językowe), uniemożliwiające niewłaściwe chwytanie brodawki i ssanie. Nie poleca się również smarowania piersi maścią lub kremem, unikanie wkładek wyścielonych materiałem plastikowym, stosowanie kapturów ochronnych podczas karmienia jak również ograniczania czasu ssania. Dla złagodzeniu bólu zaleca się natomiast przerwanie karmienia na kilka godzin, odciągnięcie pokarmu i podawanie go dziecku łyżeczką lub kubeczkiem. Ponadto kobiety karmiące mogą skorzystać z pomocy np. konsultantki laktacyjnej, która oceni czy dziecko prawidłowo potrafi ssać i zaproponuje rozwiązanie danego problemu.

Po menopauzie.

Ból piersi po okresie menopauzy spowodowany jest zmianami hormonalnymi powodującymi naturalne starzenie

się piersi, a w konsekwencji pogłębiającym się zanikiem tkanki gruczołowej piersi. Przyczyną bólu piersi po 50-tym roku życia mogą być także różnego rodzaju guzki (włókniaki, torbiele, guzy lite). Po menopauzie wzrasta także ryzyko pojawienia się guzów nowotworowych w całym organizmie (w tym również w piersiach), jednakże w początkowym stadium rak piersi rzadko jest przyczyną wystąpienie dolegliwości bólowych.

Po lewej stronie.

Jednostronny ból piersi występujący po lewej stronie nie musi być wcale związany z piersią. Może dotyczyć np. mięśni piersiowych, żeber, może być w końcu bólem neuropatycznym. Dla pewności warto wykonać USG piersi, ewentualnie skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu, który przeprowadzi szczegółowy wywiad i odpowiednio pokieruje w ewentualnym leczeniu.

You may also like...