Celiakia Jest Przewlekłą Chorobą Przewodu Pokarmowego
Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Objawy celiakii.

Celiakia jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego, w wyniku której uszkodzenie błony śluzowej jelita cienkiego prowadzi do zaburzeń wchłaniania minerałów i składników odżywczych (tj. białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały, które są niezbędne dla dobrego stanu zdrowia). Może wystąpić szeroka gama objawów u osób z celiakią np. biegunka, utrata masy ciała, wzdęcia, skurcze, niedobór żelaza (niedokrwistość), zaburzenia krwawienia lub osłabienie kości. Celiakia może też powodować dolegliwości ze strony innych układów jak: objawy dermatologiczne- swędzące i pękające pęcherze skórne, objawy ze strony układu nerwowego – apatia, depresja, migrena, napady padaczkowe, osłabienia i drżenie mięśniowe, niski wzrost, zanik szkliwa zębowego.

U dzieci.

Objawy

foto202853 5 Celiakia Jest Przewlekłą Chorobą Przewodu Pokarmowego

celiakii u dzieci mogą pojawić się w dowolnym momencie życia. U niektórych dzieci symptomy występują już przy pierwszym kontakcie z pokarmami zawierającymi gluten. Potwierdzenie lub wykluczenie celiakii zaczyna się zwykle od badania krwi, które mierzy poziom przeciwciał antyglutenowych i innych białek w tkance wyściełającej jelita. Charakterystycznymi objawami celiakii u dzieci jest biegunka, bóle żołądka, nie przybieranie na wadze, wysypka, zwłaszcza wokół łokci, na pośladkach i kolanach. Przy zdiagnozowanej chorobie u dziecka konieczne jest wprowadzenie zmian dietetycznych w szczególności wyeliminowanie pszenicy, jęczmienia, żyta i produktów, które zawierają te ziarna.

U dorosłych.

Celiakia objawiająca się zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania jelitowego jest schorzeniem występującym zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Celiakię u osób dorosłych można rozpoznać na podstawie biopsji jelita cienkiego. Schorzeniu towarzyszą podstawowe objawy (tj. bóle brzucha, utrata apetytu, niedożywienie, apatia, a także szereg innych dolegliwości). Podstawą leczenia jest wyeliminowanie z diety żywności zawierającej gluten. U osób nieodpowiadających na ten rodzaj leczenia rozważa się stosowanie steroidów lub innych leków immunosupresyjnych.

Leczenie.

Leczenie celiakii obejmuje przede wszystkim przestrzeganie do końca życia diety bezglutenowej i wyeliminowanie całkowicie z diety pszenicy, żyta, jęczmienia oraz owsa. Nawet śladowe spożycie glutenu może być skutkiem nawrócenia nieprzyjemnych dolegliwości. Niezbędne jest wyrównanie wszelkich niedoborów w diecie – żelaza, elektrolitów, witamin oraz mikroelementów. Ponadto konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego i ustalenie ściśle dobranej diety tuż po zabiegu.

>>>>  Bol piersie przyczyny w ciazy podczasa karmienia po menopauzie po lewej stronie

Celiakia – dieta.

Pominięcie glutenu z diety jest kluczem do kontrolowania celiakii. Stosowana w profilaktyce i leczeniu celiakii bezglutenowa dieta polega na całkowitym wyeliminowaniu pokarmów z dodatkiem naturalnych bądź przetworzonych zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia). W zamian można do nawyków żywieniowych wprowadzić ziemniaki, skrobią ziemniaczana, mąkę kukurydzianą i kukurydzę, soję, oraz ryż. Stopniowo ograniczać należy spożywanie mleka i przetworów nabiałowych. Codzienne posiłki powinny być urozmaicone i bogate w składniki zawierające niezbędne witaminy oraz makro i mikroelementy.

Poprzedni artykułObjawy i przebieg leczenia depresji poporodowej maskowanej i maniakalnej
Następny artykułĆwiczenia fizyczne są ważne w programie na odchudzanie
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.