Cesarskie cięcie, potocznie nazwane cesarką
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Cesarskie cięcie, potocznie nazwane cesarką jest operacją, podczas której ginekolog dokonuje, w znieczuleniu rozcięcia powłok brzusznych i macicy, aby umożliwić dziecku się urodzić. Zazwyczaj cesarskie cięcie wykonuje się, gdy poród w sposób naturalny jest niemożliwy.

Znieczulenie przy cesarskim cięciu.

Obecnie istnieją dwa główne rodzaje znieczulenia wykorzystywane do cesarskiego cięcia. Znieczulenie ogólne, kiedy pacjentka jest uśpiona i znieczulenie regionalne (tj. podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe oraz kombinacja znieczulenia podpajęczynówkowego i zewnątrzoponowego), kiedy pacjentka jest w pełni przytomna i tylko dolna połowa jej ciała jest znieczulona. Najczęściej cesarskie cięcie przeprowadza się w znieczuleniu regionalnym, a w szczególności metodą podpajęczynówkową. Natomiast znieczulenie ogólne, zazwyczaj rezerwowane jest dla pacjentek,

foto20284 2 Cesarskie cięcie, potocznie nazwane cesarką

które muszą mieć znieczulenie „od zaraz” lub jeżeli są przeciwwskazania do znieczulenia regionalnego albo, gdy pacjentka nie wyraża zgody na znieczulenie metodami regionalnymi.

Blizna po cesarskim cięciu.

Nieodwracalną „pamiątką” po cesarskim cięciu jest niewielka blizna. Pooperacyjna blizna to około 10 cm długości poprzeczne nacięcie nad spojeniem łonowym. Początkowo blizna jest intensywnie różowa, z upływem czasu blednie i jest prawie niewidoczna pod włosami łonowymi. Priorytetową sprawą jest pielęgnacja rany po cesarskim cięciu. Dzięki właściwej higienie niezagojonej blizny, minimalizuje się ryzyko powikłań po cesarce w postaci zakażenia.

Wskazania do cesarskiego cięcia.

Niekiedy cesarskie cięcie stanowi jedyny sposób aby poród zakończył się bezproblemowo. Przyczynami, które skłaniają lekarza do przeprowadzenia akcji porodowej metodą operacyjną są wskazania położnicze i pozapołożnicze do cięcia cesarskiego. A są to między innymi: nieprawidłowe ułożenie płodu, sytuacja, gdy dziecko jest duże, a miednica kobiety zbyt wąska (niewspółmierność porodowa), czy choroby pacjentki (np. silna wada wzroku, nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem krwi i kardiologiczne), które naturalny porób mógłby pogłębić. Ponadto kobieta ciężarna zakażona wirusem HIV lub wirusem opryszczki narządów płciowych również jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

>>>>  Anti aging cream odmładzająca kuracja

Przeciwwskazania do cesarskiego cięcia.

Zasadniczym przeciwwskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia jest brak medycznych wskazań do jej przeprowadzenia. Jeżeli więc możliwe jest urodzenie dziecka w naturalny sposób, cesarskie cięcie nie powinno być wykonywane, ponieważ jak po każdej operacji związane jest z dłuższą rekonwalescencją, pooperacyjną blizną czy gorszym samopoczuciem przez kilka dni po porodzie, a niekiedy zmniejszeniem w przyszłości szans na poród naturalny.

Powikłania po cesarskim cięciu.

Powikłania po cesarskim cięciu występują bardzo rzadko. W niektórych jednak przypadkach mogą pojawić się bóle lub infekcje rany pooperacyjnej, opóźnienie laktacji i karmienia piersią, a niekiedy krwawienia wewnątrzmaciczne. Natomiast po kolejnych cesarskich cięciach wzrasta ryzyko powikłań takich jak: rozejścia się blizny w mięśniu macicy, intensywnego krwotoku wewnątrzmacicznego czy uszkodzenia pęcherza moczowego.

Poprzedni artykułBadanie kału
Następny artykułBadanie mammograficzne
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.