Choroby wywołane przez tasiemca

zapytajsiefarmaceuty.pl
zapytajsiefarmaceuty.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Tasiemczyca to zakażenie przewodu pokarmowego wewnętrznie pasożytującym tasiemcem osiągającym niekiedy w ciele ludzkim długość nawet 15 metrów. Występuje kilka gatunków tych pasożytów, w związku z tym choroba może mieć różne symptomy.

Objawy tasiemczycy.

Ludzie często nie są świadomi, że mają infekcję tasiemca, ponieważ na początku może przebiegać zupełnie bezobjawowo lub wiele objawów związanych z tasiemczycą w układzie trawiennym, są to objawy grypopodobne. A są to nudności, które mogą prowadzić do wymiotów, skurcze brzucha lub bóle brzucha, przewlekła biegunka i zauważalny brak apetytu. Osoby mogą również zacząć czuć się ciągle zmęczone bez wyraźnego powodu. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Brak apetytu, a w związku z tym niedożywienie organizmu może doprowadzić do osłabienia, spadku masy ciała, często do odwodnienia.

Leczenie tasiemczycą.

Zdiagnozowanie tasiemczycy polega na wykonaniu badania kału na obecność jaj lub członów tasiemca. Wówczas leczenie tasiemczycy przebiega w domu i polega na przyjmowaniu leków. Aby potwierdzić skuteczność kuracji farmakologicznej, po upływie trzech miesięcy ponownie oddać próbkę stolca do badania. Po upływie kilku dni pasożyt powinien zostać wydalony. W sporadycznych przypadkach tasiemiec może umiejscowić się poza jelitowo. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna i dłuższy pobyt w szpitalu.

Zapobieganie tasiemczycy.

Aby uniknąć tasiemczycy należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad. Między innymi unikać mięs niewiadomego pochodzenia lub niedogotowanego czy surowego. Ponadto kluczowym elementem profilaktyki zapobiegania zarażenia się tasiemcem jest również samoobserwacja kału. Ponieważ możemy w nim znaleźć człony tasiemców czy innych pasożytów, ale także zauważyć obecność krwi. Im szybciej skonsultujemy niepokojące nas zmiany, tym szybciej uda się zdiagnozować schorzenie i zaplanować plan leczenia.

Polecamy  Herbata Ekologiczna

Sposób zarażenia tasiemczycą.

Najczęściej człowiek zaraża się tasiemczycą poprzez bezpośredni kontakt, z zakażoną żywnością pochodzenia zwierzęcego. Mianowicie jajeczka tasiemca znajdują się w środowisku, na przykład w wodach lub na łąkach są zjadane przez bydło. Następnie z jaj rozwija się larwa, która osiedla się w organizmie. W związku z tym człowiek zaraża się spożywając surowe lub niedogotowane mięso zarażone wągrami, z których rozwija się tasiemczyca.

M
O Marzena Wielgus 110 artykułów
"Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często."

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*