Choroby wywołane przez tasiemca
Zdrowie

Choroby wywołane przez tasiemca

Tasiemczyca to zakażenie przewodu pokarmowego wewnętrznie pasożytującym tasiemcem osiągającym niekiedy w ciele ludzkim długość nawet 15 metrów. Występuje kilka gatunków tych pasożytów, w związku z tym choroba może mieć różne symptomy.

Objawy tasiemczycy.

Ludzie często nie są świadomi, że mają infekcję tasiemca, ponieważ na początku może przebiegać zupełnie bezobjawowo lub wiele objawów związanych z tasiemczycą w układzie trawiennym, są to objawy grypopodobne. A są to nudności, które mogą prowadzić do wymiotów, skurcze brzucha lub bóle brzucha, przewlekła biegunka i zauważalny brak apetytu. Osoby mogą również zacząć czuć się ciągle zmęczone bez wyraźnego powodu. Wszystkie te objawy mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Brak

apetytu, a w związku z tym niedożywienie organizmu może doprowadzić do osłabienia, spadku masy ciała, często do odwodnienia.

Leczenie tasiemczycą.

Zdiagnozowanie tasiemczycy polega na wykonaniu badania kału na obecność jaj lub członów tasiemca. Wówczas leczenie tasiemczycy przebiega w domu i polega na przyjmowaniu leków. Aby potwierdzić skuteczność kuracji farmakologicznej, po upływie trzech miesięcy ponownie oddać próbkę stolca do badania. Po upływie kilku dni pasożyt powinien zostać wydalony. W sporadycznych przypadkach tasiemiec może umiejscowić się poza jelitowo. Wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna i dłuższy pobyt w szpitalu.

Zapobieganie tasiemczycy.

Aby uniknąć tasiemczycy należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad. Między innymi unikać mięs niewiadomego pochodzenia lub niedogotowanego czy surowego. Ponadto kluczowym elementem profilaktyki zapobiegania zarażenia się tasiemcem jest również samoobserwacja kału. Ponieważ możemy w nim znaleźć człony tasiemców czy innych pasożytów, ale także zauważyć obecność krwi. Im szybciej skonsultujemy niepokojące nas zmiany, tym szybciej uda się zdiagnozować schorzenie i zaplanować plan leczenia.

Sposób zarażenia tasiemczycą.

Najczęściej człowiek zaraża się tasiemczycą poprzez bezpośredni kontakt, z zakażoną żywnością pochodzenia zwierzęcego. Mianowicie jajeczka tasiemca znajdują się w środowisku, na przykład w wodach lub na łąkach są zjadane przez bydło. Następnie z jaj rozwija się larwa, która osiedla się w organizmie. W związku z tym człowiek zaraża się spożywając surowe lub niedogotowane mięso zarażone wągrami, z których rozwija się tasiemczyca.

You may also like...