Człowiek z żelaza - człowiek chory
Zdrowie

Człowiek z żelaza – człowiek chory

Niedawno przeprowadzone badania potwierdziły, że honorowi dawcy krwi charakteryzują się znacznie lepszym zdrowiem, są odporniejsi na wiele chorób, średnia ich życia przewyższa typową średnią. Znany jest fakt, że stosowana od stuleci metoda upuszczania krwi była stosowana wleczeniu takich chorób jak: problemy sercowe, choroby nowotworowe czy Alzheimer. Rodzi się pytanie, w jaki sposób dotowanie czy upuszczanie krwi wpływa na poprawę zdrowia. Odpowiedź wydaje się jednoznaczna, praktyki te pozwalają pozbyć się nadmiaru żelaza. Kobiety żyją dłużej, ponieważ natura wyposażyła je w naturalny i efektywny mechanizm kontroli żelaza.

Żelazo jest niezbędnym do życia mikroelementem, tak ważnym, że życie bez niego nie mogłoby istnieć.

Każda żywa istota, roślina, istota ludzka czy bakteria (dobra i zła) jak również komórki raka potrzebują żelaza do rozwoju i wzrostu. Rośliny wymagają żelaza do wytwarzania chlorofilu. Zwierzęta i ludzie potrzebują żelaza do produkcji DNA, kodu życia wszystkich żyjących istot. Zwierzęta i ludzie potrzebują również żelaza do produkcji hemoglobiny, dostawcy tlenu dla całego organizmu.Żelazo tak niezbędne do życia ma jednak też niezwykle destruktywną naturę.W wolnym stanienie nie związane z hemoglobiną czy innymi wiążącymi się z nim proteinami, przyśpiesza oksydację czy ,,rdzewienie” tkanek organizmu.Jeżeli więc spowodowana nadmiarem żelaza oksydacja pogarsza dosłownie każdą chorobę wydaje się, że logicznym rozwiązaniem powinna być kontrola jego poziomu w organizmie.Nie dostateczna ilość żelaza w diecie czy jego nieprawidłowa absorpcja może doprowadzić do anemii, z kolei nadmiar może doprowadzić do równie poważnego problemu, który wydaje się być niedostrzegany przez współczesną medycynę.Po osiągnięciu dojrzałości ok.18 lat, nadmiar żelaza akumulującego się w organizmie wynosi ok.1mg dziennie. W przybliżeniu 80% żelaza w organizmie znajduje się we krwi.Jak wspomniałem poprzednio kobiety są mniej narażone na przeładowanie żelazem dzięki utracie krwi w czasie menstruacji. W wyniku, czego kobiety średnio posiadają około połowy ilości żelaza krążącego w krwioobiegu w porównaniu do mężczyzn. Średnia zachorowań kobiet na raka, choroby sercowe czy cukrzycę jest także o połowę mniejsza.Jako że mężczyźni nie posiadają możliwości kontroli poziomu żelaza, 40 letni mężczyzna ma podobny poziom jak kobieta 70 letnia. Taka ilość żelaza może doprowadzić do szeregu problemów zdrowotnych jak; artretyzm, rak, katarakty, cukrzyca, problemy z wątrobą czy mózgiem.Żelazo jest bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników wpływających na proces starzenia i tym samym długości życia.Metoda ograniczania kalorii jest jak do tej pory jedyną udowodnioną metodą spowalniającą starzenie, co prawda sprawdzoną tylko na gryzoniach. Zajmie jeszcze prawdopodobnie wiele czasu, aby sprawdzić ją na większych zwierzętach jak np. małpy. Redukcja

kalorii powoduje obniżenia ciśnienia krwi i temperatury ciała, obniża poziom cholesterolu i tryglicyrydów, poprawia elastyczność arterii, tym samym spowalnia proces starzenia.

Z kolei studia na muszkach owocowych być może pomogą wyjaśnić wpływ żelaza na proces starzenia. Muszki te są często używane do badań ze względu na krótki okres życia ok. 50-70 dni. Posiadają one podobny do człowieka mechanizm kontroli żelaza. Zwiększony poziom żelaza był u nich czynnikiem wpływającym na długość ich życia. Stwierdzono, że zawartość żelaza zawarta w organizmie muszek była proporcjonalna do czasu ich życia.

Podobne badania na myszach wykazały, że ilość akumulowanego żelaza wzrasta z ilością spożywanego pokarmu. Akumulacja żelaza nie występowała w okresie wzrostu. Po tym okresie następował szybki wzrost poziomu żelaza w wątrobie do 140% i nerkach do 44% testowanych myszy.

Eksperyment na owocowych muszkach polegający na karmieniu ich z dodatkiem ekstraktu herbaty, który ma zdolność łączenia się z wolnym żelazem i ograniczania jego absorpcji wykazał, że czas życia muszek wzrósł o ponad 21%. Tak, więc teoria ograniczania kalorii nie jest prawdopodobnie jedyną metodą przedłużania życia.

Poważnym problemem jest brak zrozumienia roli nadmiaru żelaza w procesach starzenia i związanym z tym chorobami, jako przyczynę najczęściej jest podawany czynnik genetyczny.

Dr. Paul Cutler Kanadyjski lekarz jest jednym z nie wielu specjalistów ostrzegających przed problemami związanymi z nadmiarem żelaza. Opublikował on szereg artykułów w specjalistycznych czasopismach medycznych, lecz jak się wydaje przeoczonych przez świat medyczny.

W interesującym artykule: Przeładowanie żelazem – przeoczona diagnoza, podaje on szereg przykładów popartych badaniami naukowymi o wpływie żelaza

na szereg chorób gnębiących współczesnego człowieka:

RAK

Jest udowodnione, że komórki nowotworu potrzebują żelaza do rozwoju. Stwierdzono, że dostarczenie żelaza do komórek nowotworowych przyśpiesza ich wzrost. Już w 1988 roku dr. Richard Stevans udowodnił, że wraz ze wzrostem poziomu żelaza zwiększa się zachorowalność na raka.

ARTERIOSKLEROZA

Szereg obserwacji potwierdziło, że, wraz z wzrostem poziomu żelaza, podnosi się poziom cholesterolu zwłaszcza LDL, wzrasta poziom cukru we krwi, podnosi się poziom triglecyrydów, spada poziom dobrego cholesterolu, wzrasta ciśnienie krwi. Pomimo opublikowania tych informacji w szeregu specjalistycznych czasopism, lekarze nie rekomendują żadnych leków czy metod pomagających w kontroli żelaza, jak mówi Dr. Cutler z prostej przyczyny oni wiedzą lepiej……….

CHRONICZNE ZMĘCZENIE

Typowym objawem przeładowania żelazem jest chroniczne osłabienie. Wraz ze wzrostem poziomu żelaza następuje zachwianie prawidłowej absorpcji minerałów i witamin jak np. cynku, witaminy E i C.

MARSKOŚĆ WĄTROBY

U pacjentów z nadmiarem żelaza marskość wątroby występuje ok. 13 razy częściej niż u reszty populacji.

ZACHWIANIE RÓWNOWAGI HORMONALNEJ

Poziom żelaza ma ścisły związek z pracą systemu hormonalnego. W pierwszej kolejności narażona jest przysadka, istnieje wiele dowodów, że wysoki poziom żelaza wpływa na obniżenie poziomu hormonów wydzielanych przez ten gruczoł.

Produkcja testosteronu w jądrach zmniejsza się do tego stopnia, że może doprowadzić to do impotencji. Żelazo ma również wpływ na poprawną pracę tarczycy i nadnerczy. Najbardziej narażone są gruczoły wydzielania wewnętrznego, czego przejawem może być cukrzyca.

PROBLEMY PSYCHATRYCZNE

Nadmiar żelaza nie wykorzystany do produkcji czerwonych ciałek krwi odkłada się w pierwszej kolejności w wątrobie a następnie w mózgu. Żelazo zakłóca pracę neurotransmiterów, co może spowodować problemy neurologiczne lub psychiatryczne.

ALZHEIMER

Dr. Richardson szef wydziału psychiatrycznego Uniwersytetu w Saskatchewan twierdzi, że głównym czynnikiem powodującym chorobę Alzhmeira jest nadmiar żelaza w mózgu.
Dr.McLachlan z Uniwersytety Toronto stosuje Desferroxaminę, lek stosowany do redukcji poziomu żelaza w leczeniu tej choroby, uzyskując wyniki znacznie lepsze niż inne metody leczenia. Dr. McLachlan poddaje w wątpliwość czy rzeczywiście aluminium jest głównym czynnikiem powodującym tą chorobę.
Szereg zaleceń zdrowotnych nieświadomie związanych jest z kontrolą poziomu żelaza.

Na przykład aspiryna zalecana w małych dawkach w celu zapobiegania atakom serca powoduje niewielką utratę krwi w systemie trawiennym, co powoduje równocześnie obniżenie poziomu żelaza. Dodatkowo aspiryna ma właściwości zwiększające produkcję ferytyny łączącej się z żelazem proteiny, wytwarzanej w wątrobie w celu zapobieganiu oksydacji żelaza.

W czasie ćwiczeń fizycznych tracimy z potem około 1 mg żelaza. Pocenie się jest praktycznie jedyną naturalną drogą utraty żelaza przez mężczyzn.
Posty czy dieta wegeteriańska limitują spożycie żelaza. Żywność roślinna dostarcza trudno przyswajalnego żelaza, więc nie zachodzi obawa przeładowania żelazem.
Znana ze zdrowotnych właściwości zielona herbata ma zdolność absorpcji żelaza.
Szklanka herbaty wypita po posiłku ma zdolność redukcji absorbowanego żelaza do 62%. Również kawa ma podobne, lecz nieco słabsze właściwości absorpcyjne, bo ok. 30%.
Czerwone wino jakkolwiek posiada niewielkie ilości żelaza to jednak dzięki łączącym się z żelazem pigmentom wydajnie pomaga kontrolować jego poziom.
Nadmienić należy, że spożywanie innych alkoholi znacznie zwiększa  przyswajalność żelaza i tym samym wzrost jego poziomu  w organizmie.
Organizm posiada szereg mechanizmów pomagających w kontroli poziomu żelaza.
Melanin jest łączącym się z żelazem pigmentem występującym w skórze. Wątroba produkuje łączące się z żelazem proteiny jak; feritin, transferin  oraz lactoferin, które pomagają kontrolować jego poziom we krwi.
Dieta dostarcza nam również szereg naturalnych, łączących się z żelazem pigmentów, które można znaleźć w jagodach, kawie, zielonej herbacie, cebuli i w szeregu owoców.
Kwas fitowy składnik ziaren, nasion np. sezamowych czy łusek ryżowych
Gdy kwas fitowy lub bioflowanoidy nie połączą się z żelazem w systemie trawiennym, docierają do krwioobiegu gdzie łączą się z wolnym żelazem, działając jako oczyszczające krew chelatory.
Rodzi się pytanie, co powinien robić dojrzały mężczyzna czy kobieta, która od lat nie ma już okresu. Jedną z metod jest stosowanie chelatorów. Specjaliści medycyny alternatywnej stosują dożylne kroplówki EDTA, który jest mineralnym, chelatorem, jest to dość długa i kosztowna terapia. Ostatnio zaczęto stosować EDTA doustnie z równie pozytywnymi rezultatami.
Oficjalna medycyna stosuje lek o podobnym działaniu Desferroxamin, który jedna jest rzadko używany ze względu na efekty uboczne. Ip-6 lub kwas fitowy to następny naturalny środek, który budzi duże nadzieje w kontroli poziomu żelaza. Następna i jak do tej pory najefektywniejsza metoda  to upuszczanie krwi, stosowana w ciężkich przypadkach przeładowania żelazem. Honorowe dawstwo krwi również jest bezpieczną i efektywną metodą. Stosowane od stuleci  w medycynie ludowej pijawki powoli zaczynają wracać do łask. Nabierają głębokiego sensu biblijne zalecenia zabraniające spożywania krwi, która przeładowana jest żelazem.

You may also like...

2 Comments

Comments are closed.