Dowiedz sie jakie sa typowe objawy u dzieci biaaczki szpikowej Przyczyny i dobr metod leczenia
Uroda

Dowiedz sie jakie sa typowe objawy u dzieci biaaczki szpikowej Przyczyny i dobr metod leczenia

Objawy.

Objawy białaczki szpikowej zależą od stadium choroby, w którym pacjent się znajduje. Początek choroby obejmuje przed wszystkim anemię, czyli niedokrwistość i wynikające z tego duszności, bladość i trwałe osłabienie. Ponadto częste i trudne do zatamowania krwotoki z nosa i dziąseł, wynikające ze zbyt małej ilości płytek krwi, gorączkę, bóle głowy. Pozostałe objawy mogą obejmować: bóle w kościach i stawach, powiększenie węzłów chłonnych, utratę masy ciała, skazy krwotoczne, czyli małe punkciki jak po ukłuciu szpilką, a także rzadziej: zakrzepicę żylną, owrzodzenia dziąseł i śluzówek jamy ustnej.

Przyczyny.

Przyczyny białaczki szpikowej nie są w pełni znane. Badania wykazały, że osoby z pewnymi czynnikami

ryzyka są prawdopodobnie bardziej narażone niż inne do rozwoju choroby. Ryzyko zachorowania na białaczkę wzrasta u osób narażonych na działania promieniowania i węglowodorów aromatycznych (np. benzenu), mogącego mieć działanie rakotwórcze. Posiadanie wady genetycznej tzw. chromosomu Filadelfia, palenie papierosów, niektóre choroby krwi (np. zespół mielodysplastyczny) powiązane się również z wyższym ryzykiem zachorowania na białaczkę szpikową.

Białaczka szpikowa – chemioterapia.

Po zdiagnozowaniu białaczki szpikowej pacjenci, są zazwyczaj poddawani chemioterapii . Pierwszą fazą leczenia dla większości pacjentów jest chemioterapia indukcyjna. Chemioterapia indukcyjna ma na celu uzyskanie cofnięcia się choroby (remisję choroby) do poziomu niewykrywalnego standardowymi badaniami diagnostycznymi. Kolejnymcyklem leczenia jest chemioterapia konsolidująca, której zadaniem jest wzmocnienie remisji poprzez eliminację resztkowych komórek nowotworowych. Ewentualne skutki uboczne leczenia konsolidacyjnego, są to nudności i wymioty, wypadanie włosów, zmęczenie, owrzodzenie jamy ustnej, niska morfologia krwi.

Białaczka szpikowa – leczenie.

Leczenie ostrej białaczki szpikowej, zależy od kilku czynników, w tym typu choroby, wieku, ogólnego stanu zdrowia i preferencji. Aktywne leczenie białaczki na ogół podzielone jest na dwa etapy: leczenie indukcyjne, którego celem jest zabicie komórek białaczkowych we krwi i szpiku kostnym oraz terapia konsolidacyjna mająca za zadanie zniszczenie pozostałych komórek białaczki. Stosowanie w terapii tych etapów obejmuje: badania kliniczne, chemioterapię (tzw. przeciwnowotworowe leki cytostatyczne), leczenie farmakologiczne, transplantację komórek macierzystych.

Białaczka u dzieci.

Białaczka jest najczęstszym nowotworem u dzieci, i wpływa nie tylko na pacjenta, ale i na całą rodzinę. W przebiegu białaczki u dzieci dochodzi do anemii i zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Ponadto dziecko częściej choruje na zapalenie ucha środkowego, układu oddechowego czy zatoki, odczuwa ogólne osłabienie, zmęczenie, cera staje się bladsza, na skórze mogą pojawiać się wybroczyny oraz sińce. Dochodzi również do krwawień, np. z nosa lub dziąseł. Innymi objawami są: bóle kości i stawów, powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, bóle głowy, nudności i wymioty. Aby móc postawić właściwą diagnozę niezbędne

jest pobranie szpiku.

You may also like...