Dziurawiec zwyczajny
Zdrowie

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny już od czasów starożytnych cieszył się dobrą opinią jako wartościowe zioło na wiele dolegliwości. Obecnie rośnie w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej, a jego surowcem zielarskim jest ziele dziurawca. Zawarte w nim substancje wpływają dobroczynnie w szczególności na poprawę złego samopoczucia i kondycji psychicznej. Ponadto wszechstronne właściwości dziurawca zwyczajnego doceniono także w walce z nieżytem żołądka, skurczami, zapaleniami oraz bakteriami.

Dziurawiec zwyczajny – apteka.

Preparaty i mieszanki ziołowe z wyciągiem z dziurawca zwyczajnego powinniśmy dostać praktycznie w każdej aptece jak również w większości sklepów zielarskich.

Działanie dziurawca zwyczajnego.

Dziurawiec dzięki swemu bardzo rozległemu zastosowaniu działa sprzyjająco na wiele organów: wątrobę, jelita,

żołądek, drogi żółciowe i moczowe, macicę, układ nerwowy, naczynia krwionośne oraz skóra. Dodatkowo jest często stosowany przy nieżytach żołądka (również u dzieci i niemowląt), owrzodzeniu żołądka czy zaburzeniach czynności wątroby. Ponadto dziurawiec zwyczajny posiada działanieuspokajające, dlatego bywa wykorzystywany przy stanach ogólnego wyczerpania nerwowego, stanach depresyjnych, wywołanych zaburzeniami czynnościowymi i urazami oraz objawach niepokoju. Polecany jest również przy migrenie, a także przy nocnym moczeniu się dzieci.

Skład dziurawca zwyczajnego.

Dziurawiec zwyczajny w swoim składzie

zawiera wiele cennych składników takich jak: glikozydy, flawonoidy (między innymi rutin), olejki lotne, taniny, kwasy organiczne, żywice, sole mineralne i witaminy A i C.

Dziurawiec w kosmetyce.

Dziurawiec zwyczajny wchodzi w skład wielu kosmetyków naturalnych i środków pielęgnacyjnych do twarzy i ciała. W kosmetyce dziurawiec sprawdza się w szczególności w przypadku cer tłustych i mieszanych działając bakteriobójczo i ściągająco. Nie będzie natomiast dobry dla cer płytko unaczynionych ponieważ może spowodować rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Ponadto łagodzące właściwości dziurawca czynią z niego odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii.

Dziurawiec a depresja.

Obecnie dziurawiec zwyczajny pomocny jest w walce z łagodnymi stanami depresyjnymi i towarzyszącym im objawom takim jak: bezsenność, lęki, zespół przewlekłego zmęczenia, drażliwość lub emocjonalne „dołki”, w szczególności związane z klimakterium lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Stosowanie preparatów z wyciągiem dziurawca zwyczajnego przez pacjentów z depresją może być skuteczną i bezpieczną terapią, zastępującą stosowanie niekiedy „drastycznych” leków przeciwdepresyjnych .

Właściwości dziurawca zwyczajnego.

Zioło dziurawca zwyczajnego dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym znalazło zastosowanie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego takich jak: zapalenie żołądka i jelit, rozwolnienie czy czerwonka. Posiada również właściwości moczopędne, redukuje zatrzymywanie się płynów oraz przyspiesza eliminację toksyn w moczu, zatem idealnie sprawdza się u dzieci moczących się nocą. Ponadto dziurawiec wykazuje właściwości uspokajające, dlatego często stosowany jest w stanach wyczerpania nerwowego, bezsenności oraz w sytuacjach przemęczenia. Polecany jest również kobietom w dolegliwościach

zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w bólach menstruacyjnych oraz menopauzie.

Dziurawiec zwyczajny – ziele.

Ziele dziurawca zwyczajnego

wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych i preparatów złożonych zawierających związki takie jak: olejki lotne, garbniki, flawonoidy oraz czerwony barwnik (hiperycyna) – najważniejszy składnik dziurawca zwyczajnego.

You may also like...