Jak się przygotować do badania krwi

zapytajsiefarmaceuty.pl
zapytajsiefarmaceuty.pl
[Głosów:2    Średnia:4/5]

Badanie krwi czyli morfologia krwi, stanowi jedno z prawie bezbolesnych badań diagnostycznych, które mogą zobrazować stan zdrowia człowieka. Ta metoda badań pozwala określić liczbę białych i czerwonych krwinek, poziom hemoglobiny oraz wykryć zapalenie, infekcje, niedokrwistość i wiele innych procesów, które zachodzą w organizmie człowieka.

Jak się przygotować do badania krwi.

Prawidłowe przygotowanie się do badania krwi jest podstawą wiarygodnego wyniku badań. Dlatego w dniu poprzedzającym badanie krwi należy jeść posiłki lekkostrawne, nie pić nadmiernej ilości płynów, a jeżeli to możliwe to po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem nie przyjmować leków. Ponadto planując badanie krwi wskazane jest bycie na czczo (chyba, że lekarz zadecyduje inaczej), a najlepiej pobrać krew po upływie 12 -14 godzin od ostatniego posiłku. Jeśli jest to możliwe badanie morfologii przeprowadzać w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy 7, a 9 rano. Oprócz tego przed pobraniem krwi powinno się unikać stresu oraz wytężonego wysiłku fizycznego.

Badanie krwi – TSH.

Oznaczenie w badaniu krwi hormonu tyreotropowego, znanego również jako TSH, wykonywane jest pod kątem zdiagnozowania nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Wysoki stężenie TSH sugeruje nadczynność tarczycy, natomiast niski poziom TSH stwierdza niedoczynność tarczycy.

Przebieg badania krwi.

Badanie krwi wykonywane jest najczęściej w laboratoriach diagnostycznych lub medycznych przychodniach lekarskich. Sam przebieg badania krwi jest prawie bezbolesny, jedyny dyskomfort, jaki możemy odczuwać związany jest z wkłuciem igły w żyłę. Krew zostaje pobrana z użyciem jednorazowej igły którą pielęgniarka powinna otworzyć przy pacjencie i po wykonanym badaniu wyrzucić. Przed wkłuciem igły pielęgniarka zakłada opaskę uciskową i dezynfekuje miejsce z którego będzie pobierana krew. Po pobraniu uciska miejsce ukłucia wacikiem lub gazą zmoczoną w środku dezynfekującym. Jednak bardzo ważne jest aby nie zginać po badaniu ręki w łokciu, ponieważ w miejscu wkłucia może pojawić się krwiak.

Polecamy  Syrop z cebuli

Co wykrywa badanie krwi.

Dzięki profilaktycznym badaniom krwi możemy uzyskać bardzo szczegółowe informacje o naszym stanie zdrowia. Ponadto badanie krwi wykrywaróżne procesy chorobowe zachodzące w organizmie oraz oznacza stężenie hormonów albo leków.

Wyniki badania krwi.

Wyniki badań krwi objaśniają ogólny stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby pomagają zaplanować leczenie. Czas oczekiwania na wyniki uzależnione są od tego czy wykonywane były badania podstawowe czy też poszerzone. Zwykle czeka się od kilku godzin do kilku dni.

Powikłania po badaniu krwi.

Najczęstszymi powikłaniami do jakich dochodzi po badaniu krwi są zewnętrzne krwawienia z miejsca wkłucia lub krwawienia wewnętrzne: krwawienia podskórne (tzw. siniaki). Powodem krwawienia może być zaburzenie w układzie krzepnięcia. Aby jednak określić dokładną przyczynę krwawienia, należy wykonać dodatkowe badania. Rzadziej występującym, aczkolwiek możliwym powikłaniem jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, do którego może dojść w trakcie zabiegu pobierania krwi.

Badanie krwi – CRP.

Oznaczenie w badaniu krwi białka C-reaktywnego (CRP),ma na celu określenie jego poziomu stężenia w organizmie osoby u której podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe , bakteryjne), a niekiedy nowotwory (toczeń rumieniowaty, białaczka). W przypadku osób pochodzących z grup ryzyka, czyli mających w rodzinie przypadki chorych na serce przeprowadza się tzw. badanie hs- CRP, ponieważ jest bardziej czułe i pozwala wychwycić jak najmniejsze wahania w poziomie białka.

Badanie krwi – symbole.

RBC – krwinki czerwone, czyli erytrocyty
Hgb lub Hb – hemoglobina
Hct – hematokryt
MCV – średnia objętość krwinki czerwonej
MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince
MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w krwince
RDW – rozkład objętości krwinek czerwonych
Plt – trombocyty, czyli płytki krwi
Ret – retikulocyty.

M
O Marzena Wielgus 110 artykułów
"Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często."

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*