Jak walczyć ze zmarszczkami?
Uroda

Jak walczyć ze zmarszczkami?

Zmarszczki powstają pod wpływem procesów starzenia się organizmu, kiedy to skóra deformuje się, a same zmarszczki stają się widocznymi zagięciami. W zależności od wielu czynników, w tym rodzaju prowadzonego trybu życia, diety, rodzaju pracy, pierwsze zmarszczki pojawiają się około 25 – 30 roku życia. Na tym etapie mówimy zazwyczaj jedynie o zmarszczkach mimicznych. Ich widoczność ogranicza się do linii nos-usta oraz czoła. W tym okresie pojawiają się także pierwsze zmarszczki pod oczami. 

Wraz z wiekiem przyczyny powstawania zmarszczek zmieniają się. Główną determinantą w tym względzie jest ubytek protein podporowych skóry, do których zaliczamy kolagen, elastynę i kreatynę. Spowodowane

jest to faktem, iż z upływem lat osłabieniu ulegają włókna kolagenu oraz elastyny, co powoduje spadek napięcia skóry w stosunku do stanu prawidłowego. Co najważniejsze, nasz organizm produkuje kolagen jedynie do około 25-ego roku życia. Dodatkowym obciążeniem jest pojawianie się dość dużych ilości wolnych rodników jak i toksyn, które bardzo negatywnie wpływają na naszą skórę. Ich działanie powoduje niszczenia włókien kolagenu i eliminację substancji witaminowych. Dodatkowo, poza efektem powstawania zmarszczek, procesy te prowadzą do zmiany barwy skóry, jej wysuszania jak i wiotczenia. 

Powstawanie zmarszczek przyspieszane jest dodatkowo przez inne determinanty, przykładowo takie jak :

 • brak pielęgnacji skóry twarzy
 • zły stan zdrowia
 • nieprawidłowa gospodarka hormonami
 • palenie tytoniu
 • częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
 • stres
 • niewłaściwa dieta, w tym brak witamin i minerałów
 • warunki atmosferyczne, np. częsta ekspozycja na słońce, smog, silny wiatr, mróz etc.

W latach dojrzałych pojawiają się dodatkowo zmarszczki w postaci bruzd. Obejmują one sfery nie tylko twarzy, ale także szyi, dekoltu, a także większych partii ciała. 

 Do najczęściej stosowanych form walki ze zmarszczkami należy zaliczyć: kremy przeciwzmarszczkowe, mezoterapię, botoks, wypełniacze z kwasu hialuronowego, lifting twarzy. 

 • Toksyna botulinowa

Jad kiełbasiany czyli botoks, a jeszcze inaczej toksyna botulinowa, są to różne nazwy tego samego związku. Związek ten jest produkowany przez bakterię o nazwie Clostridium botulinum. Toksyna ta w dużych stężeniach powoduje zatrucia pokarmowe oraz atakuje układ neurologiczny. Jednakże przy odpowiednim podejściu związek ten posiada lecznicze walory- wykorzystywany jest do leczenia chorób oczu, w tym zeza , nadpotliwości dłoni,stóp czy pach, a medycyna estetyczna w powodzeniem wykorzystuje go do walki ze zmarszczkami. Dawki używane w medycynie są oczywiście tysiąckrotnie mniejsze od stężeń zagrażających życiu. 

 • Jak działa botoks

Zabieg oparty jest na wstrzyknięciu za pomocą igły botoksu w mięśnie odpowiedzialne za powstanie konkretnych grup zmarszczek. Jako uzupełnienie

w pewnych sytuacjach wdraża się peelingi chemiczne lub mezoterapię. Botoks używany jest w przeważającej liczbie przypadków przez osoby po 30 roku życia. Mamy szansę w tym momencie rozwiać mit, ponieważ wkłucia są niemal nieodczuwalne, a odczuwanym wrażeniem jest delikatne pieczenie, co przy przy krótkim trwaniu zabiegu jest właściwie niemal nieodczuwalne. Zasada działania zabiegu jest bardzo prosta i opiera się na blokowaniu odbierania nowych impulsów ruchowych przez zakończenia nerwowe mięśni mimicznych. Mówiąc kolokwialnie- mięśnie w które podajemy substancję są porażone. Aby utrzymać trwały efekt zabieg należy powtórzyć średnio co pół roku. 

 • Skutki uboczne

Zabieg wstrzyknięcia botoksu należy do grupy zabiegów niskiego ryzyka. Przed jego wykonaniem przeprowadza się wnikliwy wywiad medyczny co minimalizuje i tak bardzo nikłe ryzyko powikłań. Typowymi powikłaniami jest zaczerwienienie i pieczenie twarzy, co ustępuje bardzo szybko. 

Lekarz przeprowadza wywiad, którego celem jest optymalizacja efektów jak i sprowadzenie ryzyka do minimum. Ważne jest, aby na pytania lekarza odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Zarówno przed jak i po zabiegu należy się bezwzględnie stosować do zaleceń lekarza, zwłaszcza jeżeli chodzi o stosowanie leków.

You may also like...