Jak wygląda operacja wyrostka
Zdrowie

Jak wygląda operacja wyrostka

Wyrostek robaczkowy swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu kształtowi przypominającemu „robaka”. Czasami bywa błędnie nazywany ślepą kiszką. Mierzy najczęściej 8 cm długości i jest wyjątkowo wąski, jego średnica wynosi jedynie 4-8 mm. Umiejscowiony jest w obrębie prawego dołu biodrowego, gdzie opada swobodnie w kierunku miednicy mniejszej. Takie umiejscowienie nie stanowi jednak reguły. W sporadycznych przypadkach może być schowany za kątnicą lub pęcherzem moczowym, ze względu na swój podłużny kształt. Posiadanie wyrostka robaczkowego nie jest niezbędne dla naszego organizmu, można bez niego żyć bez szkody dla zdrowia. Jeżeli dochodzi do zakażenia, a w efekcie zapalenia wyrostka robaczkowego, zostaje on usunięty operacyjnie. Na ostre

zapalenie wyrostka w szczególności narażone są osoby, które przebyły w ostatnim czasie np. zakażenie tasiemcem lub infekcję przewodu pokarmowego.

Ile trwa operacja na wyrostek.

Czas trwania operacji na wyrostek

jest zróżnicowany i uzależniony od kilku zasadniczych czynników. Między innymi od wagi ciała pacjenta, umiejscowienia i wielkości wyrostka robaczkowego oraz od doświadczenia chirurga przeprowadzającego zabieg operacyjny. Jednak najczęściej tego typu operacja trwa od kilkunastu minut do półtorej godziny.

Jak wygląda operacja na wyrostek.

Operacja usunięcia wyrostka nosi nazwę appendektomią i może być przeprowadzona trzema metodami. W sposób klasyczny (tzw. cięcie McBurneya), laparoskopowy lub przez usunięcie wyrostka przez pępek. Metoda klasyczna wiąże się z niewielkim nacięciem powłok brzusznych w celu dojścia do wyrostka. Obecnie w naszych szpitalach usuwa się wyrostek wykorzystując w sposób laparoskopowy, poprzez wykonanie trzech malutkich nacięć w powłokach brzusznych celem wprowadzenia narzędzi chirurgicznych w kształcie rury tzw. trokarów. Zaletą tej metody jest krótszy czas rekonwalescencji, dzięki czemu pacjent szybciej może wrócić do pełnej aktywności życiowej, a blizny są mniej widoczne niż po operacji klasycznej. Natomiast operacja wycięcia wyrostka robaczkowego przez pępek nie pozostawia blizn.

Jak przebiega operacja na wyrostek.

Operacja wycięcia wyrostka robaczkowego zwykle przebiega w trybie ostrego dyżuru, a bezpośrednie przygotowanie do zabiegu chirurgicznego przeprowadzone jest w warunkach szpitalnych pod nadzorem lekarza chirurga. Sam przebieg operacji na wyrostek poprzedza podanie antybiotyku, dożylnego nawadniania oraz przygotowania pacjenta do operacji. Usunięcie wyrostka robaczkowego może odbywać się metodą laparoskopową lub klasyczną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu przewodowym. Po operacji należy stosować się ściśle do zaleceń lekarskich, a po okresie 1-2 tygodni zgłosić się na wizytę kontrolną.

Czy operacja na wyrostek boli.

Sam zabieg operacyjny na wyrostek nie boli, ponieważ wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, rzadziej w znieczuleniu przewodowym. Po operacji pacjent może odczuwać jedynie niewielkie dolegliwości bólowe, które ustępują zwykle bardzo szybko.

You may also like...