Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma apiterapia
Zdrowie

Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma apiterapia

Apiterapia to naturalna metoda profilaktyki i leczenia schorzeń przy pomocy produktów pszczelego pochodzenia takich jak: propolis, miód, wosk, mleczko pszczele, pyłek pszczeli oraz preparatów mających częściowo je swoim składzie. Ponowne pojawienie się naturalnych metod leczenia spowodowało, że apiterapia spotkała się z pozytywnym przyjęciem w kręgach medycznych. Pojawiają się na jej temat wydania naukowe i badania kliniczne, a na półkach sklepowych możemy znaleźć coraz więcej produktów do apiterapii, dostępnych dla każdego z nas.

Apiterapia w kosmetyce.

Obecna moda na produkty naturalne spowodowała, że apiterapia jest często stosowana w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA. Wyroby pochodzenia pszczelego jako składnik kremów, maści czy szminek, działają

odżywczo na skórę, łagodzą podrażnienia przez co jest ona nawilżona, i odzyskuje naturalny koloryt. Poza tym procesy metaboliczne i regeneracyjne w skórze przebiegają szybciej i sprawniej.

Miody i produkty pszczele w apiterapii.

Miody pszczele, propolis, mleczko pszczele, pyłek kwiatowy i wosk to pięć popularnych produktów pszczelego pochodzenia wykorzystywanych w ramach apiterapii. Każdy z tych produktów pszczelich działa w różny sposób dla różnych schorzeń.

Działanie wybranych rodzajów miodu:
Miód wielokwiatowy – to najbardziej cieszący się popularnością rodzaj miodu. Stosuje się go przy przeziębieniach, alergiach oraz schorzeniach serca.
Miód akacjowy – stosowany jest w przypadku schorzeń układu pokarmowego, niestrawnościach, wzdęciach, zaparciach oraz nadkwaśności żołądka.
Miód spadziowy liściasty – jest niezastąpiony w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych, przeziębień, kataru oraz astmy.
Miód wrzosowy – jest skuteczny przy schorzeniach układu moczowego i zapaleniach gardła. Pomaga w biegunce i niestrawności.
Miód tymiankowy – łagodzi katar i przeziębienie.
Miód rzepakowy – pomaga w chorobach serca, naczyń obwodowych i wieńcowych, miażdżycy oraz dróg żółciowych.
Miód lipowy – działa wykrztuśnie, uspokajająco, przeciwkaszlowo, przeciwgorączkowo i napotnie.
Miód manuka – wykazuje działanie lecznicze w chorobach układu pokarmowego, jelit oraz przy wrzodach żołądka.

Propolis
Propolis zawiera szereg cennych dla zdrowia substancji odżywczych, witamin oraz makro – i mikroelementów. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwbólowo i regeneracyjnie. Poza tym wzmacnia odporność organizmu zapobiegając chorobom i neutralizując wolne rodniki.

Mleczko pszczele
Mleczko pszczele nazywane jest „eliksirem życia” z uwagi na swoje wzmacniające i odmładzające właściwości. Zawiera cenne witaminy oraz wiele różnych bio pierwiastków, a także niezbędne dla zdrowia hormony i enzymy. Działa antydepresyjnie dostarczając energii, poprawia przemianę materii, a także wspomaga pracę gruczołów i innych narządów.

Pyłek kwiatowy
Jest bogaty w pełnowartościowe tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy oraz makro- i mikroelementy. Takiego składu nie posiada żaden inny produkt pszczelego pochodzenia. Zalecany jest w szczególności w okresie rekonwalescencji po przebytych ciężkich chorobach, urazach i wypadku.

Wosk pszczeli
W apiterapii wosk pszczeli jest szczególnie cenny.

Odnalazł zastosowanie w leczeniu kataru siennego, szeregu schorzeń skóry, wrzodów, czyraków, skaleczeń i ran.

Przeciwwskazania do apiterapii.

Rzadko zdarzają się osoby, u których pojawiają się przeciwwskazania do stosowania produktów pszczelegopochodzenia. Pojawienie się odczynu uczuleniowego po kontakcie z konkretnym apiterapeutykiem nie dowodzi uczulenia na wszystkie produkty pszczele. W każdej ulotce lub na opakowaniu produktu pszczelego umieszczona jest informacja o ewentualnym wystąpieniu odczynu histaminowego.

You may also like...