Jakie są przyczyny achalazji u dzieci Objawy leczenie i dieta w przebiegu achalazji przełyku
Zdrowie

Jakie są przyczyny achalazji u dzieci Objawy leczenie i dieta w przebiegu achalazji przełyku

Achalazja przełyku dieta.

Achalazja przełyku wymaga przede wszystkim radykalnych zmian w stylu życia, w szczególności w diecie, a wiąże się to między innymi z zastosowaniem rozdrobnionej lub papkowatej diety, spożywaniem pokarmów bez pośpiechu w pozycji stojącej. Należy również wyeliminować z nawyków żywieniowych pokarmy, które sprzyjają zarzucaniu treści pokarmowej do jamy ustnej, takich jak: ketchup, owoce cytrusowe, czekolada, alkohol i kawa.

Achalazja leczenie.

W przypadku pacjentów cierpiących z powodu achalazji przełyku leczenie uzależnione jest od stanu ogólnego pacjenta oraz wieku. W początkowym stadium leczenie może opierać się na środkach farmakologicznych jakimi są leki rozkurczowe i uspokajające. Później jednak może być konieczne leczenie endoskopowe lub

operacyjne poszerzenie wpustu. Inne stosowane metody leczenia achalazji to: zastrzyki z botoksem, mechaniczne rozszerzanie przełyku, kardiomiotomia metodą Hellera.

U dzieci.

Achalazja jest rzadką chorobą u dzieci aczkolwiek może ujawnić się pod postacią tzw. zespołu Allgrove’a – towarzyszy jej wówczas brak wydzielania łez oraz choroba Addisona. Najbardziej charakterystyczne u dzieci objawy achalazji przełyku to: trudności w połykaniu, utrata wagi i brak przyrostu masy ciała, ból lub pieczenie w klatce piersiowej, kaszel zaklęcia po jedzeniu, nieświeży oddech, zwykle pojawiające się stopniowo i pogłębiające się z czasem. Jeżeli u dziecka wystąpią trudności z połykaniem lub inne objawy achalazji, szczególnie jeśli objawy występują od kilku miesięcy, a choroba pogłębia się należy skonsultować się z pediatrą dziecka aby wykluczyć lub potwierdzić diagnozę.

Achalazja przyczyny.

Przyczyny achalazji przełyku

nie są jednoznacznie wyjaśnione, podejrzewa się natomiast, że do wystąpienia achalazji pierwotnej przyczyniają się zakażenia np. wirusowe, a achalazji wtórnej rak przełyku, żołądka, chłoniak. W powstawaniu achalazji niekiedy bierze się także pod uwagę udział czynników środowiskowych, genetycznych oraz infekcyjnych.

Achalazja przełyku objawy.

Dysfagia lub trudności w połykaniu, są najczęstszym objawem achalazji. Osoba u której zdiagnozowano achalazję przełyku zwykle ma problemy z przełykaniem zarówno ciekłych i stałych pokarmów, później także płynów, często czując, że jedzenie „utknie” w przełyku i nie przejdzie do żołądka. Czasami pacjenci opisują ból w klatce piersiowej, który wzrasta po jedzeniu. Dolegliwości bywają na tyle uciążliwe, że przeszkadzają zarówno w codziennym życiu i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Inne objawy mogą obejmować nocny kaszel, zgagę, niewyjaśnioną utratę masy ciała, zwracanie pokarmu.

You may also like...