Klaustrofobia strach w pomieszczeniach zamkniętych
Uroda

Klaustrofobia strach w pomieszczeniach zamkniętych

Klaustrofobia to paniczny lęk przed uwięzieniem czy utknięciem w małych, zamkniętych, ciasnych pomieszczeniach i zatłoczonych miejscach. Według specjalistów lęki klaustrofobiczne mogą dotyczyć każdego z nas, jednak tylko u niektórych mogą stać się przeszkodą do normalnego funkcjonowania.

Przyczyny klaustrofobii.

Naukowcy nie są jeszcze pewni, jakie czynniki mogą powodować klaustrofobię, Wielu spekuluje, że może to być zakorzenione w złych doświadczeniach z dzieciństwa – na przykład gdy starsze rodzeństwo zamknęło nas w szafie. Inni uważają, że silny strach przed zamkniętą przestrzenią może powstać na skutek bezpośredniego udziału w wypadku, podczas którego utknęliśmy, w pomieszczeniu z którego nie mogliśmy się wydostać – metro, winda itp. Ponadto

przyczyna klaustrofobii może wynikać z obserwacji. Dziecko obserwując lęk u rodziców przed małymi pomieszczeniami i zaczyna odczuwać podobne negatywne emocje.

Objawy klaustrofobii.

Osoba cierpiąca na klaustrofobię znajdująca się w zamkniętej przestrzeni, może mieć atak lęku. Napadowi lęku towarzyszą zwykle objawy takie jak:
– pocenie się,
– przyśpieszone tętno,
– nudności (mdłości),
– brak tchu,
– hiperwentylacja,
– niepokój,
– przyśpieszone bicie serca.
W skrajnych przypadkach u osób z ciężką klaustrofobią, zamknięte drzwi mogą wywołać silne uczucie paniki.

Klaustrofobia nabyta.

Klaustrofobia może być nabyta w wyniku różnych sytuacji z przeszłości. Na przykład przebywanie w ciasnym pomieszczeniu w momencie jakiejś katastrofy oraz chęć wydostania się stamtąd. Innym przykładem nabycia fobii jest widok reakcji na dany bodziec osoby cierpiącej na klaustrofobię i zakodowanie sobie takiej postawy postępowania – na przykład dziecko widziało atak paniki jednego z rodziców w małych pomieszczeniach.

Klaustrofobia w samolocie.

Dla osób które mają klaustrofobię, trudem może okazać się nie tylko sama podróż samolotem, ale nawet samo wsiadanie do niego. Aby zapewnić sobie „komfort psychiczny” podczas lotu, należy wcześniej zaopatrzeć się w kartę boardingową, która upoważnia do zajęcia miejsca bliżej przednich drzwi samolotu. Dzięki czemu osoba odczuwająca silny strach przed zamkniętą przestrzenią będzie miała możliwość po wylądowaniu na szybsze wyjście z samolotu. Poza tym podczas samego lotu pozwolić sobie na drzemkę, poczytać książkę, magazyn, rozpocząć rozmowę z pasażerem. Zajmiemy sobie w ten sposób czas i nie będziemy skupiać uwagi na zamknięte drzwi samolotu, które u wielu chory na klaustrofobię, wywołują atak paniki.

Jak leczyć klaustrofobię.

Leczenie klaustrofobii oparte jest głównie na terapii psychologicznej.Najczęściej wykorzystywanymi metodami leczenia jest systematyczna desensytyzacja i „zanurzenie”. Pierwsza polega na nauczeniu chorego technik relaksacyjnych, które mają mu pomóc w chwili, kiedy pojawią się symptomy związane z fobią. Natomiast druga polega na skonfrontowaniu chorego z sytuacjami wywołującymi strach. Dla przykładu – pacjent, który boi się windy ma za zadanie wejść do kabiny,

następnie wjechać na pierwsze piętro, a potem na kolejne i tak dalej. Początkowo stosuje się te metody w towarzystwie psychoterapeuty, a później samemu.

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.