Kto może zachorować na dnę moczanową i dlaczego
Zdrowie

Kto może zachorować na dnę moczanową i dlaczego

Dna moczanowa to jednostka chorobowa, która dotyka wielu ludzi i jest ogromnie uciążliwa, gdyż prowadzi do silnego bólu w stawach. Warto zwrócić uwagę, że występuje ona w dwóch rodzajach – formie pierwotnej, dziedziczonej, jak i w formie nabytej. Choroba ta często występuje u osób, które były leczone na białaczkę, były leczone promieniowaniem, chorowały na nerki. Przyczyn pojawienia się choroby jest o wiele więcej, warto wspomnieć, że dna moczanowa może wystąpić u osób, które źle się odchudzały albo też w sposób nadmierny objadały.
Czynniki chorobowe towarzyszące dnie to jednak nie wszystko. Wyszczególnić można bowiem również sporo innych czynników, które mogą powodować

zachorowanie na dnę mocznową. Osoby źle odżywiające się, jedzące zbyt dużą ilość produktów mięsnych lub owoców morza w wielu przypadkach chorują na dnę mocznową, gdyż w ciele zaczyna się odkładać kwas moczowy. Także alkohol oraz piwo w przesadnych ilościach mogą działać źle na organizm zwiększając tym samym produkcję kwasu. Niektóre źródła podają, że wino nie zwiększa możliwości wystąpienia choroby. Na dnę moczanową mogą zachorować nawet osoby, które przyjmują leki bogate w kwas acetylosalicylowy, a dodatkowo leki moczopędne. Choroba, którą jest dna moczanowa występuje w znacznym stopniu częściej u panów niż u kobiet. W przypadku kobiet jest w stanie atakować najczęściej dopiero po przekwitaniu, wcześniej kobiece hormony bardzo dobrze chronią organizm. Mężczyźni są więc o wiele bardziej obciążeni ryzykiem powstania tej choroby, przede wszystkim również dlatego, że to głównie oni zdecydowanie częściej stosują zbyt dużą ilość napojów alkoholowych i stosują niezdrową, bogatą w mięso dietę. Warto również dodać, że dna dotyka na ogół osoby po 30 roku życia.

Dna moczanowa to schorzenie spowodowane nadmiernym odkładaniem się kwasu moczowego w tkankach. Zazwyczaj kryształy moczanu sodu odkładają się w obrębie stawów, co po prostu wiąże się bólem w okolicy stawów i ich opuchnięciem. Chory, który leczy się oraz regularnie odwiedza reumatologa może zatrzymać rozwój choroby, w innym przypadku niesamowicie szybko może spowodować ona spustoszenie w całym organizmie. Nieleczona dna moczanowa doprowadza do zajęcia różnych innych narządów i do sporego pogorszenia stanu zdrowia chorego. Warto być świadomym tego również, że choroba rozwija się bez objawów, w związku z tym częste wykonywanie istotnych badań lekarskich jest nadzwyczaj ważne. Nawet jeżeli lekarz nie widzi niezbędności wykonania badań diagnostycznych, należy samodzielnie poprosić o skierowanie. Niekiedy konieczne jest również przeprowadzenie badań, za które trzeba niestety zapłacić z własnego portfela.

You may also like...