Melisa lekarska
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Melisa lekarska z rodziny wargowych, jest rośliną wieloletnią, przeważnie uprawianą, ale tu i ówdzie zdziczałą, jednakże nie zdegenerowaną, ma większe ilości substancji czynnych niż uprawiana. O swych szczególnych właściwościach leczniczych dała już znać w starożytności, szczególnie wśród pszczelarzy, którzy melisą zwabiali pszczoły do uli: wystarczy ul wytrzeć w środku świeżą rośliną, aby się w nim pszczoły zagnieździły natychmiast po wyrojeniu. Cała roślina ma przyjemny cytrynowy zapach, natomiast smak cytrynowo gorzki.

Działanie melisy lekarskiej.

Melisa jest doskonałym lekiem uspokajającym, minimalizującym stres, napięcie i uczucie zmęczenia. Melisa lekarska działarozkurczowo na żołądek i jelita, łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne, walczy z nadczynnością tarczycy, zbija gorączkę,

foto202884 1 Melisa lekarska

a także pomaga zwolnić zbyt szybkie bicie serca. Ponadto niektóre składniki liścia melisy lekarskiej działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Działanie na bakterie przypisuje się kilku składnikom surowca, zwłaszcza związkom terpenowym olejku, mającym charakter aldehydów (cytral, cytronelal). Bakteriobójcze oraz wirusobójcze działanie ma kwas kawowy oraz związki garbnikowe rozpuszczalne w wodzie. Napary z liści melisy zwiększają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz pobudzają trawienie. Wykazują również słabe działanie moczopędne i napotne. Zawarty zaś w liściach kwas rozmarynowy i kawowy oraz ich estry działają nieco przeciwzapalnie.

Melisa lekarska w kosmetyce.

Melisa lekarska w branży kosmetycznej

znalazła zastosowanie w produkcji środków do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry i włosów. Dzięki sile wyciągu ze świeżego ziela melisy zawierającego olejek eteryczny, triterpeny, fenolokwasy i flawonoidy, melisa posiada działanie tonizujące i łagodzące podrażnienia skóry, a ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych przy włosach, które często się przetłuszczają.

Skutki uboczne melisy.

Preparaty z ziela melisy stosowane w zalecanych dawkach nie wywierają niepożądanych skutków ubocznych. W przeciwieństwie do leków uspokajających melisa lekarska jest bezpieczna i nie wpływa negatywnie na kierowanie wszelkiego rodzaju pojazdami mechanicznymi.

>>>>  Objawy i przyczyny leczenia depresji poporodowej maskowanej i maniakalnej

Występowanie melisy lekarskiej.

Obecnie melisa lekarska występujew prawie każdym zakątku świata. W Południowej Europie, Zachodniej Azji i dziko rosnąca w Afryce Północnej. W Polsce hodowana jest przez pszczelarzy oraz na plantacjach zielarskich. Ponadto można ją spotkać na polach, ogrodach, tarasach, a nawet na balkonach.

Melisa lekarska – cena.

Melisę lekarską w bardzo korzystnej cenie

(nie przekraczającej 4 zł), można nabyć obecnie w sklepach zielarskich i aptekach.

Uprawa melisy lekarskiej.

Melisa lekarska jest bardzo łatwa w uprawie. Warunkami sprzyjającymi do uprawy melisy lekarskiej są miejsca słoneczne, aczkolwiek dobrze rośnie w pól – cieniach. Preferuje glebę bogatą w substancje odżywcze i dobrze spulchnioną. Melisę lekarską uprawia się z nasion, które do kiełkowania potrzebują światła, więc sadzi się je na głębokość nie większą niż 6mm. Nasiona melisy lekarskiej mogą

foto202884 2 Melisa lekarska

być również sadzone bezpośrednio do ziemi. Melisa lekarska rozmnaża się również z sadzonek oraz przez podział korzeni. Ponadto melisa lekarska może rosnąć w domu, na kuchennym parapecie.

Zastosowanie melisy lekarskiej.

Melisa lekarska, a dokładniej wyciągi z liści melisy, znalazły zastosowanie jako środek uspokajający w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, bezsenności i uczucia niepokoju, a także w nerwicy wegetatywnej, stanowiącej zespół różnorodnych objawów ze strony narządów wewnętrznych, np. żołądka, jelit, dróg żółciowych, serca i naczyń krwionośnych. Melisa lekarska znalazła również zastosowanie w dolegliwościach miesiączkowych (bólach i skąpym miesiączkowaniu) lub jego zmiennym nasileniu.

Melisa lekarska – apteka.

Obecnie melisa lekarska jest dostępna w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty.

Skład chemiczny melisy.

W skład chemiczny melisy lekarskiej wchodzą: garbniki, olejek eteryczny (główne składniki to cytral i cytronelal), substancje gorzkie, kwasy organiczne, sole mineralne (w tym znaczne zawartości miedzi), witamina C, karoten, śluz. Oprócz tego melisa lekarska zawiera kwasy trój terpenowe (ursolowy i oleinowy) oraz 0,25% olejku (Oleum Melissae), w skład którego wchodzi geraniol, citronellol, citral.

>>>>  Mycelix nadciśnienie - negatywne komentarze, opinie, cena, oficjalna strona

Poprzedni artykułKwiat Lipy i Lecznicza moc kapusty
Następny artykułMiód manuka
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.