Melisa lekarska
Zdrowie

Melisa lekarska

Melisa lekarska z rodziny wargowych, jest rośliną wieloletnią, przeważnie uprawianą, ale tu i ówdzie zdziczałą, jednakże nie zdegenerowaną, ma większe ilości substancji czynnych niż uprawiana. O swych szczególnych właściwościach leczniczych dała już znać w starożytności, szczególnie wśród pszczelarzy, którzy melisą zwabiali pszczoły do uli: wystarczy ul wytrzeć w środku świeżą rośliną, aby się w nim pszczoły zagnieździły natychmiast po wyrojeniu. Cała roślina ma przyjemny cytrynowy zapach, natomiast smak cytrynowo gorzki.

Działanie melisy lekarskiej.

Melisa jest doskonałym lekiem uspokajającym, minimalizującym stres, napięcie i uczucie zmęczenia. Melisa lekarska działarozkurczowo na żołądek i jelita, łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne, walczy z nadczynnością tarczycy, zbija gorączkę,

a także pomaga zwolnić zbyt szybkie bicie serca. Ponadto niektóre składniki liścia melisy lekarskiej działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Działanie na bakterie przypisuje się kilku składnikom surowca, zwłaszcza związkom terpenowym olejku, mającym charakter aldehydów (cytral, cytronelal). Bakteriobójcze oraz wirusobójcze działanie ma kwas kawowy oraz związki garbnikowe rozpuszczalne w wodzie. Napary z liści melisy zwiększają nieznacznie wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz pobudzają trawienie. Wykazują również słabe działanie moczopędne i napotne. Zawarty zaś w liściach kwas rozmarynowy i kawowy oraz ich estry działają nieco przeciwzapalnie.

Melisa lekarska w kosmetyce.

Melisa lekarska w branży kosmetycznej

znalazła zastosowanie w produkcji środków do pielęgnacji przetłuszczającej się skóry i włosów. Dzięki sile wyciągu ze świeżego ziela melisy zawierającego olejek eteryczny, triterpeny, fenolokwasy i flawonoidy, melisa posiada działanie tonizujące i łagodzące podrażnienia skóry, a ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych przy włosach, które często się przetłuszczają.

Skutki uboczne melisy.

Preparaty z ziela melisy stosowane w zalecanych dawkach nie wywierają niepożądanych skutków ubocznych. W przeciwieństwie do leków uspokajających melisa lekarska jest bezpieczna i nie wpływa negatywnie na kierowanie wszelkiego rodzaju pojazdami mechanicznymi.

Występowanie melisy lekarskiej.

Obecnie melisa lekarska występujew prawie każdym zakątku świata. W Południowej Europie, Zachodniej Azji i dziko rosnąca w Afryce Północnej. W Polsce hodowana jest przez pszczelarzy oraz na plantacjach zielarskich. Ponadto można ją spotkać na polach, ogrodach, tarasach, a nawet na balkonach.

Melisa lekarska – cena.

Melisę lekarską w bardzo korzystnej cenie

(nie przekraczającej 4 zł), można nabyć obecnie w sklepach zielarskich i aptekach.

Uprawa melisy lekarskiej.

Melisa lekarska jest bardzo łatwa w uprawie. Warunkami sprzyjającymi do uprawy melisy lekarskiej są miejsca słoneczne, aczkolwiek dobrze rośnie w pól – cieniach. Preferuje glebę bogatą w substancje odżywcze i dobrze spulchnioną. Melisę lekarską uprawia się z nasion, które do kiełkowania potrzebują światła, więc sadzi się je na głębokość nie większą niż 6mm. Nasiona melisy lekarskiej mogą

być również sadzone bezpośrednio do ziemi. Melisa lekarska rozmnaża się również z sadzonek oraz przez podział korzeni. Ponadto melisa lekarska może rosnąć w domu, na kuchennym parapecie.

Zastosowanie melisy lekarskiej.

Melisa lekarska, a dokładniej wyciągi z liści melisy, znalazły zastosowanie jako środek uspokajający w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, bezsenności i uczucia niepokoju, a także w nerwicy wegetatywnej, stanowiącej zespół różnorodnych objawów ze strony narządów wewnętrznych, np. żołądka, jelit, dróg żółciowych, serca i naczyń krwionośnych. Melisa lekarska znalazła również zastosowanie w dolegliwościach miesiączkowych (bólach i skąpym miesiączkowaniu) lub jego zmiennym nasileniu.

Melisa lekarska – apteka.

Obecnie melisa lekarska jest dostępna w aptekach i sklepach zielarskich bez recepty.

Skład chemiczny melisy.

W skład chemiczny melisy lekarskiej wchodzą: garbniki, olejek eteryczny (główne składniki to cytral i cytronelal), substancje gorzkie, kwasy organiczne, sole mineralne (w tym znaczne zawartości miedzi), witamina C, karoten, śluz. Oprócz tego melisa lekarska zawiera kwasy trój terpenowe (ursolowy i oleinowy) oraz 0,25% olejku (Oleum Melissae), w skład którego wchodzi geraniol, citronellol, citral.

You may also like...

1 Comment

Comments are closed.