Mięta pieprzowa

zapytajsiefarmaceuty.pl
zapytajsiefarmaceuty.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wszystkim znany jest charakterystyczny zapach mięty pieprzowej. To cenne zioło ma wiele właściwości, a jego zastosowanie nie ogranicza się tylko do sporządzania herbatek na dolegliwości żołądkowe. Cenne składniki mięty pieprzowej wykorzystywane są również w przemyśle chemicznym, perfumeryjnym, farmaceutycznym, spożywczym (m.in. do wyrobu słodyczy) oraz tytoniowym.

Uprawa mięty pieprzowej.

Mięta pieprzowa uprawiana jest obecnie na terenie całego świata jako roślina lecznicza oraz przyprawowa. Natomiast na obszarach Polski uprawiana jest głównie odmiana angielska tzw. czarna mięta pieprzowa. Powstała ona jako skrzyżowanie kilku gatunków mięt rosnących dziko w Anglii. Mięta pieprzowa jest bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach bogatych w wapń, próchniczych, przepuszczalnych i dobrze nawilgoconych. Mięte pieprzową uprawia się wyłącznie z sadzonek rozłogowych lub sadzonek zielnych, które, są ukorzenionymi młodymi pędami. Na rozmnażanie rośliny z sadzonek zielnych najlepszym terminem jest przełom maja i czerwca. Choć mięta pieprzowa najlepiej rośnie w gruncie, można ją również uprawiać w skrzynce na balkonie lub parapecie.

Mięta pieprzowa a ciąża.

Mięta pieprzowa w okresie ciąży skutecznie przeciwdziała porannym mdłościom czy wzdęciom. Dzięki małej zawartości kofeiny, mięta może zastąpić kawę, która nie jest zalecana w okresie ciąży.

Zastosowanie mięty pieprzowej.

Wewnętrznie mięta pieprzowa ma zastosowanie jako napary i wyciągi alkoholowe stosowane przy zaburzeniach trawienia, braku łaknienia, nudnościach, nieżycie żołądka, wzdęciach i stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Natomiast w postaci olejku, mięta pieprzowa znalazła zastosowanie w medycynie jako środek do płukania jamy ustnej i gardła oraz do przemywania stanów zapalnych skóry w celu złagodzenia objawów. Olejek mięty pieprzowej ma również zastosowanie w kuchni i w kosmetyce.

Polecamy  XXL Power Life udany seks

Występowanie mięty pieprzowej.

Mięta pieprzowa obecnie występuje na wszystkich kontynentach.

Nalewka z mięty pieprzowej.

Nalewka z mięty pieprzowej jest pomocna przy występowaniu wzdęć i niestrawności oraz skurczy przewodu pokarmowego. Ma również łagodne działanie uspokajające. Nalewkę z mięty pieprzowej przygotowujemy z jednej łyżki świeżych posiekanych liści mięty i zalewamy 500 ml spirytusu, odstawiając w przyciemnione miejsce na okres jednego tygodnia. Po upływie tygodnia odcedzamy wyciąg alkoholowy i dodajemy do niego syrop, który uzyskujemy z 200 ml wody i 20 dag cukru. Nalewkę z mięty pieprzowej odstawiamy na miesiąc.

Przyprawa z mięty pieprzowej.

Mięta pieprzowa jest doskonałą przyprawą stosowaną do mięs, sałatek owocowych, sosów, octów, pierogów z serem, zup, farszów i warzyw.

Mięta pieprzowa – sklep.

Miętę pieprzową powinniśmy dostać praktycznie w każdym sklepie zielarskim jak również w większości aptek.

M
O Marzena Wielgus 110 artykułów
"Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często."

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*