Mówimy O Nich Wówczas
Uroda

Mówimy O Nich Wówczas

Zaparcia są najczęściej diagnozowanym schorzeniem u ludzi w każdym wieku. Przyczyn ich powstawania jest wiele, ale ta udokumentowana przez lekarzy związana jest z „upośledzeniem” przewodu pokarmowego. Podchodząc do tematu bardziej naukowo zaparcia dzielą się na:

– anatomiczne, gdzie dochodzi do zmniejszenia napięcia ścian jelit i zahamowania perystaltyki,

– spastyczne, czyli te, w których mięśnie okrężne jelit nadmiernie się kurczą.

„Krótko mówiąc”, problem zaparć stał się bardzo powszechny i niestety często bagatelizowany. Czego skutkiem są późniejsze, poważne problemy zdrowotne.

Przyczyny zaparć.

Przyczyny zaparć są wielorakie, lecz głównym czynnikiem ich powstawania są zaburzenia funkcji jelit. Jednakże istnieje wiele innych przyczyn, które przyczyniają się do tego stanu,

w tym:

– zmiana stylu życia, tj. zmiany nawyków żywieniowych,

– efekty uboczne niektórych leków,

– dieta uboga w błonnik,

– zaburzenia metaboliczne i neurologiczne,

– brak aktywności fizycznej,

– stres,

– niedoczynność tarczycy.

W niektórych przypadkach rak jelita drażliwego może być również przyczyną zaparć.

Objawy zaparć.

Objawy zaparć mogą być zróżnicowane. Począwszy od bólu brzucha, mdłości, wzdęć, po uczucie pełności w jamie brzusznej, trudności w oddawaniu stolca, a nawet krwawienia. Jeśli więc zauważymy występowanie któregokolwiek z tych symptomów, chociażby przy codziennym oddawaniu stolca powinien być to dla nas sygnał do podjęcia właściwych działań profilaktyczno – leczniczych.

Zaparcia nawykowe.

Zaparcia nawykowe to problem zdrowotny przypisywany na ogół dzieciom. Mówimy o nich wówczas, gdy dziecko świadomie wstrzymuje wypróżnienie, pomimo, że kał zalega w bańce jego odbytnicy i bez problemu mogłoby dojść do wydalenia stolca. Opóźnianie momentu kolejnego wypróżnienia prowadzi do wielu komplikacji i odchyleń w procesie trawienia. Ponadto prowadzi do trwałego rozdęcia odbytnicy i podrażnienia ścian jelit.

Zaparcia w ciąży.

Jedną z dość powszechnych dolegliwości w okresie ciąży są zaparcia. Niekiedy mówi się, że zaparcia to swego rodzaju „naturalna” przypadłość towarzysząca ciąży. Przyczyną tego przykrego dyskomfortu u ciężarnych kobiet jest zwykle zwiększenie się objętości krwi krążącej i podwyższenie się poziomu progesteronu. W wyniku tych zmian proces trawienia jest wolniejszy, praca jelit słabnie, a powiększająca macica uciska układ trawienny. Dodatkowo towarzyszą „temu” uciążliwe objawy takie jak:

– silne bóle głowy,

– przykry zapach z ust,

– dość wyraźnie zmatowienie i poszarzenie skóry.

Dlatego aby zaparcia nie popsuły radości z bycia w ciąży należy skoncentrować się na naturalnych sposobach leczenia. A dokładniej na dostarczeniu do organizmu produktów bogatych w błonnik i kwasy organiczne tj. suszone owoce, naturalne soki warzywne i zsiadłe maślanki, kefiry czy jogurty.

Leki przeciw zaparciom.

Aby przywrócić regularne i prawidłowe wypróżnienia nie należy od razu sięgać po leki przeczyszczające. Leczenie zaparć należy rozpocząć od leków działających łagodnie. Najłagodniejszą grupą

takich specyfików są:

– środki zwiększające objętość mas kałowych w jelicie, czyli środki pęczniejące ( błonnik lub otręby),

– środki powlekające, czyli parafina ciekła,

– środki osmotyczne, powodujące zmiękczenie mas kałowych, czyli laktuloza, makrogole.

A ostatnią grupą i jednocześnie najsilniej działającą są środki pobudzające pracę jelit, czyli tak zwane kontaktowe środki przeczyszczające. A należą do nich kruszyna, senes i bisakodyl.

Dieta przy zaparciach.

Najważniejszym krokiem jaki można podjąć w walce z zaparciami jest poprawienie dotychczasowej diety. Do nieprawidłowo skomponowanej do tej pory diety należy wprowadzić produkty bogate w błonnik pokarmowy, jak na przykład brązowy ryż, kasza gryczana, razowe pieczywo,warzywa i suszone owoce. W diecie bardzo ważną rolę odgrywa picie odpowiedniej ilości płynów, tj od 1,5 do 2 litrów dziennie. Ponadto w zapobieganiu zaparć pomaga picie fermentowanych produktów mlecznych np. maślanki, kefiru czy jogurtu. Należy jednak podkreślić, że nie tylko dieta odgrywa istotną rolę w profilaktyce i leczeniu zaparć. Ruch i wysiłek fizyczny pobudzają bowiem perystaltykę jelit i zwiększają szybkość pasażu treści jelitowej.

You may also like...