O czym świadczy krwotok z nosa?

zapytajsiefarmaceuty.pl
zapytajsiefarmaceuty.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Krwotok z nosa jest dość powszechnym problemem współcześnie żyjących ludzi. Najczęściej osobami dotkniętymi tą przypadłością są małe dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Na pozór niegroźny, może jednak stanowić sygnał ostrzegawczy przed bardzo poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi wymagającymi interwencji medycznej. Warto więc nie tylko wiedzieć, jak postępować w przypadku wystąpienia krwotoku, ale też jakie mogą być związane z nim konsekwencje.

Krwotok z nosa przy grypie.

W przypadku grypy stosunkowo często występuje krwotok z nosa. Podczas grypy, błona śluzowa wyściełająca wnętrze nosa staje się obrzęknięta i wrażliwa, a znajdujące się w niej naczynia krwionośne z łatwością pękają. Wtedy pojawia się krwawienie. W przebiegu innych schorzeń obejmujących drogi oddechowe (tj. ostry nieżyt nosa lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych) krwotok występuje znacznie rzadziej.

Główne przyczyny krwotoku z nosa.

Istnieje kilka przyczyn krwotoku z nosa. Między innymi zbyt duże unaczynienie błony śluzowej nosa lub wrażliwa błona śluzowa w przedniej części przegrody nosowej. Ponadto wpływ na krwotok mają także choroby takie jak: zaburzenia hormonalne, guz zatok lub nosa, choroby krążeniowe lub naczyniowe, ogólne osłabienie organizmu, nadciśnienie czy zapalenie błony śluzowej. Poza tym bezpośredni wpływ na krwawienie maja również czynniki zewnętrzne, w tym urazy w wyniku czego uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne oraz ciało obce.

Poranny krwotok z nosa.

Najczęstszą przyczyną porannych krwotoków z nosa jest nadmierne wysuszenie śluzówki, spowodowane przebywaniem w przegrzanych i niedostatecznie nawilżonych pokojach. Suche powietrze powoduje, że naczynka są kruche, osłabione, wskutek czego pękają powodując krwawienia. Dodatkową przyczyną może być przeziębienie, palenie tytoniu, infekcje górnych dróg oddechowych, ciało obce w nosie, wysokie ciśnienie krwi, nowotwory, urazy twarzy, zaburzenia krzepnięcia krwi, a niekiedy zażywanie narkotyków. Aby zapobiec porannym krwotokom zaleca się stosowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza, unikanie nadmiernego pocierania nosa, ograniczanie, a najlepiej rzucenie palenia, ponieważ dym może wysuszyć nozdrza.

Polecamy  Znalazłem Tick On My Baby!!

Krwotok z nosa w ciąży.

Około jedna na pięć kobiet w ciąży doświadcza krwotoków z nosa, zwłaszcza w drugim trymestrze. Ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi w okresie ciąży oraz wysokim ciśnieniem tętniczym. Krwawienia z nosa pojawiają się częściej, jeżeli kobieta w ciąży jest przeziębiona, ma alergię czy zapalenie zatok. Ponadto na krwotok z nosa w ciąży może także wpłynąć suche i zimne powietrze powodując zwiększoną ich częstotliwość. Aby uniknąć krwotoków z nosa kobieta w ciąży powinna nie dopuszczać do odwodnienia organizmu, pijąc odpowiednią ilość płynów, nawilżać pomieszczenia, a nos wycierać delikatnie używając miękkich chusteczek. W przypadku jednak wystąpienia krwotoku schemat postępowania aby zatrzymać krwawienie jest zwykle taki sam. Pochylamy głowę, przykładamy chusteczkę, by krew mogła w nią wsiąkać, jednocześnie robiąc zimny okłady na kark i na czoło . Jeśli krwawienia nie można zatamować wzywamy pogotowie.

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa.

W większości przypadków krwotok z nosa możemy zatrzymać samodzielnie. W momencie krwotoku należy oczyścić delikatnie nos, następnie usiąść z głową pochyloną do przodu, co uchroni nas przed spływaniem krwi do gardła i uciskać nos poniżej części kostnej przez 5-10 minut. Dodatkowo przykładać do nasady nosa okłady z lodu i zimne okłady do karku i czoła, co spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszy napływ krwi. Jeżeli po upływie 30 minut krwotok nie ustąpi wówczas należy skontaktowanie się z lekarzem, który dysponuje różnymi środkami, hamującymi krwawienie, np. włożenie tamponu z waty lub gazy do otworu nosowego.

Objawy krwotoku z nosa.

Objawy krwotoku z nosa są łatwo rozpoznawalne: krew wychodzi z jednego lub obu otworów nosowych. Niekiedy spływa także do wewnątrz i przedostaje się poprzez gardło do jamy ustnej, skąd może być wypluta (krwioplucie) lub połknięta.

Krwotok z nosa podczas snu.

Krwawienie z nosa może się zdarzyć podczas snu. Duży wysiłek, stres, krótko mówiąc, wszystkie sytuacje w ciągu dnia, które prowokują gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego mogą wpłynąć na nocny krwotok z nosa.

M
O Marzena Wielgus 110 artykułów
"Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często."

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*