O czym świadczy krwotok z nosa?
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Krwotok z nosa jest dość powszechnym problemem współcześnie żyjących ludzi. Najczęściej osobami dotkniętymi tą przypadłością są małe dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży. Na pozór niegroźny, może jednak stanowić sygnał ostrzegawczy przed bardzo poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi wymagającymi interwencji medycznej. Warto więc nie tylko wiedzieć, jak postępować w przypadku wystąpienia krwotoku, ale też jakie mogą być związane z nim konsekwencje.

Krwotok z nosa przy grypie.

W przypadku grypy stosunkowo często występuje krwotok z nosa. Podczas grypy, błona śluzowa wyściełająca wnętrze nosa staje się obrzęknięta i wrażliwa, a znajdujące się w niej naczynia krwionośne z łatwością pękają. Wtedy pojawia się krwawienie. W przebiegu

foto20287 4 O czym świadczy krwotok z nosa?

innych schorzeń obejmujących drogi oddechowe (tj. ostry nieżyt nosa lub przewlekłe zapalenie zatok przynosowych) krwotok występuje znacznie rzadziej.

Główne przyczyny krwotoku z nosa.

Istnieje kilka przyczyn krwotoku z nosa. Między innymi zbyt duże unaczynienie błony śluzowej nosa lub wrażliwa błona śluzowa w przedniej części przegrody nosowej. Ponadto wpływ na krwotok mają także choroby takie jak: zaburzenia hormonalne, guz zatok lub nosa, choroby krążeniowe lub naczyniowe, ogólne osłabienie organizmu, nadciśnienie czy zapalenie błony śluzowej. Poza tym bezpośredni wpływ na krwawienie maja również czynniki zewnętrzne, w tym urazy w wyniku czego uszkodzeniu ulegają naczynia krwionośne oraz ciało obce.

Poranny krwotok z nosa.

Najczęstszą przyczyną porannych krwotoków z nosa jest nadmierne wysuszenie śluzówki, spowodowane przebywaniem w przegrzanych i niedostatecznie nawilżonych pokojach. Suche powietrze powoduje, że naczynka są kruche, osłabione, wskutek czego pękają powodując krwawienia. Dodatkową przyczyną może być przeziębienie, palenie tytoniu, infekcje górnych dróg oddechowych, ciało obce w nosie, wysokie ciśnienie krwi, nowotwory, urazy twarzy, zaburzenia krzepnięcia krwi, a niekiedy zażywanie narkotyków. Aby zapobiec porannym krwotokom zaleca się stosowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza, unikanie nadmiernego pocierania nosa, ograniczanie, a najlepiej rzucenie palenia, ponieważ dym może wysuszyć nozdrza.

>>>>  Pure Virility – odkryj nowy wymiar seksu!

Krwotok z nosa w ciąży.

Około jedna na pięć kobiet w ciąży doświadcza krwotoków z nosa, zwłaszcza w drugim trymestrze. Ma to związek ze zwiększonym przepływem krwi w okresie ciąży oraz wysokim ciśnieniem tętniczym. Krwawienia z nosa pojawiają się częściej, jeżeli kobieta w ciąży jest przeziębiona, ma alergię czy zapalenie zatok. Ponadto na krwotok z nosa w ciąży może także wpłynąć suche i zimne powietrze powodując zwiększoną ich częstotliwość. Aby uniknąć krwotoków z nosa kobieta w ciąży powinna nie dopuszczać do odwodnienia organizmu, pijąc odpowiednią ilość płynów, nawilżać pomieszczenia, a nos wycierać delikatnie używając miękkich chusteczek. W przypadku jednak wystąpienia krwotoku schemat postępowania aby zatrzymać krwawienie jest zwykle taki sam. Pochylamy

foto20287 5 O czym świadczy krwotok z nosa?

głowę, przykładamy chusteczkę, by krew mogła w nią wsiąkać, jednocześnie robiąc zimny okłady na kark i na czoło . Jeśli krwawienia nie można zatamować wzywamy pogotowie.

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa.

W większości przypadków krwotok z nosa możemy zatrzymać samodzielnie. W momencie krwotoku należy oczyścić delikatnie nos, następnie usiąść z głową pochyloną do przodu, co uchroni nas przed spływaniem krwi do gardła i uciskać nos poniżej części kostnej przez 5-10 minut. Dodatkowo przykładać do nasady nosa okłady z lodu i zimne okłady do karku i czoła, co spowoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszy napływ krwi. Jeżeli po upływie 30 minut krwotok nie ustąpi wówczas należy skontaktowanie się z lekarzem, który dysponuje różnymi środkami, hamującymi krwawienie, np. włożenie tamponu z waty lub gazy do otworu nosowego.

Objawy krwotoku z nosa.

Objawy krwotoku z nosa są łatwo rozpoznawalne

: krew wychodzi z jednego lub obu otworów nosowych. Niekiedy spływa także do wewnątrz i przedostaje się poprzez gardło do jamy ustnej, skąd może być wypluta (krwioplucie) lub połknięta.

Krwotok z nosa podczas snu.

Krwawienie z nosa może się zdarzyć podczas snu. Duży wysiłek, stres, krótko mówiąc, wszystkie sytuacje w ciągu dnia, które prowokują gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego mogą wpłynąć na nocny krwotok z nosa.

>>>>  Testosterone XL – 30% więcej mięśni w mniej niż 30 dni!

Poprzedni artykułJak wygląda operacja wyrostka
Następny artykułzioła wpływające na włosy
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.