Objawy alergicznego nieytu nosa u dzieci Sposoby leczenia
Uroda

Objawy alergicznego nieytu nosa u dzieci Sposoby leczenia

Objawy.

Alergiczny nieżyt nosa odnosi się do zapalenia przewodów nosowych. To zapalenie może powodować wiele irytujących objawów, w tym kichanie, swędzenie, uczucie zatkanego nosa, katar i post-nosowy ociekowa (uczucie, że śluz jest odprowadzany z zatok w dół tylnej ściany gardła).

Leczenie.

Celem leczenia alergicznego nieżytu nosa jest zmniejszenie objawów alergii. W leczeniu najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, których zadaniem jest blokowanie mechanizmu alergii. Ponadto można dodatkowo zastosować leki obkurczające naczynia krwionośne znajdujące się w błonie śluzowej nosa, aczkolwiek leki te można stosować nie dłużej niż tydzień. Ciekawym rozwiązaniem tego typu leków jest Otrivin Allergy. Oprócz farmakologicznych środków w leczeniu nieżytu nosa wykorzystuje

się także odczulanie polegające na podawaniu zwiększonych dawek alergenów, by podnieść próg wrażliwości na te substancje i tym samym złagodzić objawy uczulenia. W okresie największego stężenia pyłków najlepszą terapią jest wyeliminowanie kontaktu z alergenem poprzez zminimalizowanie styczności z alergenami i przebywaniem poza domem i wyłącznie w deszczowe dni.

U dzieci.

Alergiczny nieżyt nosa u dzieci zwykle występuje z tych samych powodów, co u osób dorosłych – przez roztocza, pleśń, pyłki czy sierść zwierząt domowych. U niektórych dzieci zaobserwować można także alergię pokarmową, np. na mleko krowie, które może czasem powodować także objawy nieżytu nosa. Ponadto substancje zapachowe w środkach czyszczących, szamponach, detergentach mogą zawierać alergeny i chemiczne substancje drażniące, które często są powodem nasilenia się objawów. Postępowanie profilaktyczne w alergiach u dzieci to proste i skuteczne rozwiązania takie jak: utrzymanie porządku w pokoju dziecinnym – im mniej jest tam rzeczy tym mniej magazynują kurzu i innych alergenów, zrezygnowanie ze stosowania chemicznych środków czyszczących, w szczególności tych o intensywnym zapachu, nie palenie w domu – dym tytoniowy często zaostrza alergiczny nieżyt nosa u dzieci, pozostawienie minimalnej ilości pluszaków czy ulubionych zabawek dziecka, które gromadzą nie tylko roztocza, ale i inne alergeny, dlatego powinno się je regularnie prać oraz używać klimatyzacji do filtrowania alergenów – pamiętając o regularnej wymianie filtrów. Przy alergii u dzieci pediatra może zastosować leczenie farmaceutykami, które są bezpieczne i skuteczne aczkolwiek nie należy ich podawać bez konsultacji lekarskiej.

You may also like...