Objawy i leczenie grypy żołądkowej
Zdrowie

Objawy i leczenie grypy żołądkowej

Objawy.

Łagodny ból brzucha, uczucie zmęczenia, gorączka, a następnie nagłe napady wodnistej biegunki i wymiotów są pierwszymi objawami wystąpienia wirusa grypy żołądkowej. Niekiedy jednak typowym objawom grypy żołądkowej towarzyszą dodatkowe symptomy (tj: wymioty z krwią, duże ilości krwi lub śluzu w stolcu, uczucie dezorientacji, zawroty głowy lub omdlenia podczas stania, silny ból brzucha, senność, trudności z obudzeniem się, temperatura ciała powyżej 38,3°C, odwodnienie), wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia bądź potwierdzenia poważniejszych schorzeń.

Grypa żołądkowa w ciąży.

Kobiety w ciąży są tak samo podatne na zakażenia grypą żołądkową, jak w przypadku kobiet nie będących w ciąży. Wirus grypy żołądkowej nie stanowi żadnego

zagrożenia dla płodu ponieważ ogranicza się tylko do układu pokarmowego. Największym problemem dla kobiet w ciąży jest ryzyko poważnego odwodnienia, które może mieć wpływ na dziecko. Dlatego leczenie grypy żołądkowej u kobiet w ciąży skoncentrowane jest na zapobieganiu odwodnienia poprzez dostarczanie dużej ilości płynów (m.in.: doustnych płynów nawadniający, wody, soków itp.).

U dziecka.

U dziecka dotkniętego wirusem grypy żołądkowej

zwykle pojawia się biegunka, wymioty, dreszcze, ból brzucha oraz gorączka. Objawy choroby mogą być umiarkowane lub przybrać cięższą postać i trwać kilka godzin lub dni w zależności od przyczyny rozwoju grypy żołądkowej. W czasie wymiotów i biegunki dziecko w szczególności narażone jest na odwodnienie dlatego najważniejsze jest nawadnianie organizmu dziecka poprzez podawanie dziecku wody lub słabej herbatki.

Ile trwa grypa żołądkowa.

Okres wylęgania wirusa grypy żołądkowej

wynosi 1-3 dni. Objawy zwykle rozpoczynają się gorączką, nudnościami, wymiotami, po których następuje 4-8 dniowa biegunka, której często towarzyszy ból brzucha. W większości przypadków choroba wygasa samoistnie po kilku dniach.

Jak leczyć grypę żołądkową.

Ponieważ nie istnieje lek, który zabija wirusy powodujące grypę żołądkową, metody leczenia grypy żołądka sprowadzają się do trzech podstawowych strategii: nawadniania organizmu, wdrożenia lekkostrawnej diety, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba farmakoterapii.

Leki.

W przypadku nasilających się i dokuczliwych biegunek, apteki oferują pełen wachlarz leków przeciwbiegunkowych (tj. Węgiel leczniczy, Smecta, Laremid, Stoperan, Orsalit, Imodium, Taninal, Salotannal, ), które działają absorbująco, osłaniająco, ściągająco, przeciwzapalnie, a także hamują perystaltykę żołądka i jelit. Warto również zadbać o przywrócenie prawidłowego składu mikroflory przewodu pokarmowego, przez zastosowanie probiotyków (np. Trilac, Lacidofil, Lakcid, Triflora, Nutriplant).

Dieta.

Istotnym elementem walki z grypą żołądkową jest lekkostrawna dieta. Podczas pierwszych dni choroby należy jeść małe porcje kleiku na wodzie oraz niektóre owoce (jabłka, banany) zawierające skrobię. Unikać produktów tłuszczowych, ograniczyć spożywanie nabiału gdyż mogą wpłynąć na nasilenie się objawów. Po ustąpieniu symptomów grypy żołądkowej można wówczas wprowadzić do jadłospisu gotowane

warzywa, bądź mięso. W leczeniu grypy żołądkowej niezwykle ważne jest również regularne nawadnianie organizmu po przez picie słabej herbaty, herbatek ziołowych, wody lub soków, aby zapobiec odwonieniu na skutek wymiotów i biegunki. Można skorzystać również z gotowych elektrolitów w postaci saszetek, do przygotowania wartościowego napoju.

You may also like...