Objawy i przebieg leczenia depresji poporodowej maskowanej i maniakalnej
Uroda

Objawy i przebieg leczenia depresji poporodowej maskowanej i maniakalnej

Depresja poporodowa.

Narodziny dziecka mogą wywołać wachlarz silnych emocji, z podniecenia i radości do strachu i lęku, ale mogą również prowadzić do depresji. Naukowcy zidentyfikowali trzy typy depresji poporodowej: baby blues, depresja poporodowa oraz psychoza poporodowa. „Baby Blues” jest najbardziej łagodną formą depresji poporodowej. Zwykle pojawia się ok 3-5 dnia po porodzie i mija po kilku lub kilkunastu dniach. Charakteryzuje się płaczliwością, drażliwością, brakiem snu, zmianą nastroju i poczuciem zagrożenia. Depresja poporodowa jest bardziej wyniszczająca niż „bluesa.” Kobiety cierpią z powodu poczucia beznadziejności, niskiej samooceny, poczucia braku więzi z dzieckiem, smutku, płaczliwości, braku energii, braku ochoty na seks, myśli o

zrobieniu sobie krzywdy, obojętności lub ciągłego zamartwiania się o dziecko. Psychoza poporodowa jest stosunkowo rzadkim zaburzeniem. Objawy obejmują zmęczenie, pobudzenie, zmiany nastroju, uczucie beznadziejności, omamy, natrętne myśli, koszmary nocne, pobudzenie psychoruchowe, pojawiają się też ataki paniki. Badania wskazują, że tak poważne zaburzenie jakim jest psychoza poporodowa dotyczy tylko 1-2 przypadków na 1000 urodzeń. Dokładne przyczyny depresji poporodowej, nie są znane. Ryzyko wystąpienia tego typu depresji może zwiększyć: zbyt młody wiek matki i niedojrzałość do macierzyństwa lub zbyt późna ciąża, szczególnie w przypadku kobiet aktywnych zawodowo, brak wsparcia i pomocy najbliższych osób, rozstanie lub problemy z partnerem, pogorszenie sytuacji materialnej, życiowe tragedie (utrata bliskiej osoby, poronienie lub urodzenie martwego dziecka), skłonności do depresji lub zaburzeń emocjonalnych. Jeżeli pomimo samopomocy i wsparcia rodziny wciąż zmagamy się z z depresją poporodową bezwzględnie należy podjąć skuteczniejsze metody leczenia. Możliwości leczenia obejmują przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne leki, psychoterapię oraz uczestnictwo w grupie wsparcia emocjonalnego.

Depresja maniakalna.

W życiu każdego z nas są lepsze i gorsze dni. Często odnosimy wrażenie, że cały świat odwraca się przeciwko nam, a innym razem jesteśmy w stanie „przenosić góry na własnych barkach”. W depresji maniakalnej, zwanej także chorobą dwubiegunową, szczytowe nastroje u pacjentów są o wiele intensywniejsze niż normalnie. Depresja maniakalna związana jest z wahaniem nastroju, od niskich depresji po wzloty manii. Kiedy występuje okres depresji możemy czuć się smutni, przygnębieni, ospali i stracić zainteresowanie lub przyjemność w większości działań. Kiedy nastrój zmieni się w przeciwnym kierunku możemy czuć euforię, bardzo wysokie pobudzenie i ponadnormalną aktywność. W depresji maniakalnej zmiany nastroju trwają całe tygodnie, a nawet miesiące. W niektórych przypadkach, zaburzenia dwubiegunowe wywołuje objawy depresji i manii jednocześnie. Choć każdy z epizodów depresji maniakalnej charakteryzuje się innym zestawem symptomów, do najczęściej występujących objawów depresji można zaliczyć: drażliwość, zaburzenia snu, utratę energii, ciągłe

i przewlekłe zmęczenie, zmienny apetyt i waga, poczucie zniechęcenia, winy lub nicości, problemy z koncentracją uwagi, zwiększony popęd płciowy, zaburzenia pamięci, poczucie wszechogarniającego smutku i beznadziejności, myśli i próby samobójcze, fizyczna i psychiczna opieszałość. Chociaż choroba dwubiegunowa jest uciążliwą, przewlekłą chorobą, można kontrolować swoje nastroje wykonując plan leczenia. W większości przypadków, depresja maniakalna może być kontrolowana za pomocą leków i psychoterapii.

Depresja maskowana.

Depresja maskowana to rodzaj depresji, który nie wykazuje charakterystycznych dla tej choroby objawów, czyli obniżonego nastroju czy ograniczenia aktywności. Ale przejawia się w dolegliwościach fizycznych, przewlekłej bezsenności, natręctwach i bólach głowy. Podobnie jak w przypadku leczenia klasycznych objawów depresji kluczowe znaczenie w leczeniu depresji maskowanej ma psychoterapia i farmakologiczne metody (leki przeciwdepresyjne). Stosowane łącznie przynoszą zadowalające wyniki leczenia.

Objawy depresji.

Depresja jest identyfikowana przez zespół objawów, które zaburzają zdolność do pracy, nauki, spania, jedzenia i cieszenia się z przyjemnych czynności. Dwa kluczowe objawy depresji, które są najczęściej obecne podczas diagnozowania stanu to: obniżenie nastroju i utrata zainteresowania lub przyjemności z hobby i działań, które kiedyś były bardzo ważne. Oprócz tych dwóch objawów podstawowych, inne objawy to niepokój i drażliwość, myśli o śmierci lub samobójstwie, poczucie beznadziei i pesymizmu, trudności z koncentracją, pamięcią, i podejmowaniem decyzji, bezsenność, trwałe objawy fizyczne, które nie reagują na leczenie, takie jak bóle głowy, bóle kręgosłupa, bóle przewlekłe, i zaburzenia trawienia (np. niestrawność, zaparcia lub biegunka). Ważne jest, aby pamiętać, że bez odpowiedniego leczenia, objawy depresji mogą trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata.

Leczenie depresji.

Jeżeli wsparcie ze

strony rodziny i przyjaciół, pozytywne zmiany w stylu życia i umiejętności budowania i utrzymania dobrego stanu emocjonalnego u siebie nie są wystarczające, należy szukać pomocy u specjalisty w poradni zdrowia psychicznego. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia depresji, w tym terapii, leków i leczenia, alternatywnego.

You may also like...