Odra leczenie i objawy

zapytajsiefarmaceuty.pl
zapytajsiefarmaceuty.pl
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Odra – leczenie.

Jak w przypadku innych chorób zakaźnych wieku dziecięcego leczenie odry jest wyłącznie objawowe poprzez obniżenie stanu gorączkowego za pomocą leków przeciwgorączkowych, zastosowaniu diety lekkostrawnej i podawaniu dużej ilości napojów. Po kilku dniach wysypka znika samoistnie, pozostawiając niekiedy krótkotrwałe przebarwienia. Profilaktycznie stosuje się obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci w wieku 13-14 miesięcy. Jest trójskładnikową szczepionką przeciw wirusom odry, różyczki i świnki, dająca skuteczną ochronę do około siódmego roku życia.

Objawy odry.

Odrę wywołuje wirus należący do rodziny paramyksowirusów. Jest chorobą wieku dziecięcego, rzadko występująca u dorosłych. Przenoszony jest drogą kropelkową z wydzielinami układu oddechowego, podczas kichania i kaszlu. Objawy odry zazwyczaj rozpoczynają się gorączką, katarem, bólem gardła, kaszlem, zaczerwieniem oczu oraz światłowstrętem. Kolejnym etapem przebiegu choroby jest pojawienie się gruboplamistej, zlewającej się wysypki, początkowo za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Następnie wysypka schodzi coraz niżej w dół, aż do stóp. Okres występowania wysypki wynosi ok. tygodnia czasu.

U dzieci.

Przebieg odry u dzieci jest zazwyczaj bardzo łagodny i zwykle u każdego dziecka jest inny, w niektórych przypadkach nie pojawia się wysypka. Występuje głównie u dzieci w wieku przedszkolnym, rzadziej u niemowląt ze względu na obowiązkowe szczepienie niemowlaków. Zdarza się jednak czasem, że niemowlaki po ukończeniu szóstego miesiąca życia chorują na odrę. Dziecko ogólnie jest osłabione, pojawia się gorączka, ból gardła, kaszel, czasami może wystąpić stan zapalny spojówek, wówczas twarz dziecka wygląda jakby przez dłuższy czas płakało. Ponadto podczas okresu choroby należy dziecko odizolować do ciemniejszego pokoju, często wietrzyć pomieszczenie i nie dopuszczać do suchego powietrza w pokoju gdyż to podrażni błony śluzowe dziecka. Zauważenie pierwszych objawów u dziecka powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Polecamy  Poznaj jakie są właściwości i zastosowanie ziół na uspokojenie

U dorosłych.

W większości przypadków odra u dorosłych przebiega podobnie jak u dzieci; częściej obserwuje się w pierwszym okresie choroby światłowstręt. Ryzyko powikłań pojawia się u dorosłych z obniżoną odpornością. U tych osób może dojść do zapalenia płuc, a w konsekwencji do niewydolności oddechowo- krążeniowej, zapalenia mózgu lub zapalenia mięśnia sercowego.

M
O Marzena Wielgus 110 artykułów
"Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często."

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*