Operacje Haluksów
Zdrowie

Operacje Haluksów

Haluksy znane również pod nazwą paluchów koślawych są obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych i dotyczą coraz większej grupy osób, w szczególności kobiet, choć zdarzają się również u mężczyzn. Przyczyną deformacji palucha może być noszenie nieodpowiedniego obuwia, które powoduje jego odchylenie i przemieszczenie jego podstawy do wewnątrz stopy, a w konsekwencji tworzenie twardej wypukłości. W większości przypadków haluksy występują na obu stopach. Schorzenie ma najczęściej charakter postępujący i często mimo skrupulatnego przestrzegania zaleceń ortopedów stan haluksów może ulec pogorszeniu i wymagać będzie interwencji chirurgicznej.

Operacja haluksów metodą Silvera.

W leczeniu paluchów koślawych między innymi przeprowadza się operacyjne usunięcia haluksów metodą Silvera. Polega

ona na skorygowaniu palucha w szczególności na tkankach miękkich poprzez napięcie torebki stawowej od przyśrodka stawu z jednoczesnym wycięciem zmienionej zapalnie kaletki maziowej i wyrośli kostnej na głowie I kości śródstopia. Operacja tą metodą daje zadowalające efekty przy niewielkich deformacjach palucha oraz umożliwia szybki powrót do codziennego obuwia.

Powikłania po operacji haluksów.

Powikłania po operacjach haluksów

mogą być wynikiem nieodpowiedniego doboru metody operacji do stopnia zaawansowania choroby. Ponadto powikłania mogą być również związane z towarzyszącymi tej deformacji chorobom np. cukrzycy, choroby tarczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów, a niekiedy chorób psychicznych.

Ile kosztuje operacja haluksów.

Koszt operacji usunięcia haluksów

uzależniony jest od zastosowania metody. Koszt operacji palucha koślawego jednej stopy wynosi nawet 5000 zł i obejmuje: konsultację z lekarzem anestezjologiem, wykonanie znieczulenia, przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, materiały wykorzystane w trakcie operacji, opiekę lekarską na czas pobytu na oddziale oraz obuwie pooperacyjne. Nie oszczędzajmy jednak na operacji ponieważ nasze nogi będą służyć nam przez całe życie.

Operacja haluksów na NFZ.

Aby operacja haluksów była finansowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia, należy mieć skierowanie wystawione przez ortopedę lub chirurga.

Na czym polega operacja haluksów.

Często pomimo skrupulatnego przestrzegania zaleceń ortopedów problemy z tzw. haluksami, mogą ulec pogorszeniu i coraz bardziej uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia operacyjnego, które nie tylko uchroni przed dalszym postępem deformacji palucha, ale również rozwojowi innych zmian w obrębie stopy. Obecnie jest wiele metod operacji haluksów uzależnionych od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, gdy nie doszło do zwyrodnień, wystarczy operacja na tkankach miękkich. Przy wadach zaawansowanych wymagane jest jednoczesne usunięcie guza, korekcji ustawienia palucha oraz kości śródstopia. Obecnie kości zespalane są implantami płytkowymi, co pozwala uniknąć zakładania gipsu, który kiedyś był konieczny. W leczeniu pooperacyjnym przez okres 4-5 tygodni stosuje się specjalistyczne obuwie, fizykoterapię, masaże, ćwiczenia oraz terapię energotonową.

You may also like...