Poznaj jakie działanie na organizm ma witamina B6
Zdrowie

Poznaj jakie działanie na organizm ma witamina B6

Kolejną witaminą z grupy B jest witamina B6 i podobnie jak pozostałe musi być uzupełniana w żywności albo w suplementach. Właściwie witamina B6 jest kompozycją substancji takich jak: pirydoksyny, pirydoksalu i pirydoksaminy. Wszystkie one są blisko spokrewnione i mają podobne działanie. Witamina ta najlepiej współpracuje z witamina B1, B2, kwasem pantotenowym, witaminą C. Również dzięki niej lepiej wchłania się witamina B12 oraz magnez.

W czym występuje witamina B6.

Witamina B6 jest witaminą, która występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Najbogatszym źródłem witaminy B6 są: ziarna zbóż, kiełki pszenicy, warzywa liściaste, ryby i skorupiaki, mięso, wieprzowina i drób, orzechy, wątroba i owoce.

Nadmiar witaminy

B6.
Teoretycznie trudno jest mówić o możliwości nadmiernego spożycia witaminy B6 ponieważ większe jej ilości wydalane są z organizmu wraz z moczem. Aczkolwiek bywają przypadki gdy organizm nie pozbywa się nadmiernej ilości witaminy B6 co skutkuje różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Nadmierna zawartość witaminy B6 występuje w dwóch przypadkach: Pierwszy następuje wówczas, gdy witamina B6 jest przyjmowana przez dłuższy czas w dawce większej, niż zalecana, czyli 200 mg. Natomiast drugim przypadkiem jest „przedawkowanie” jej u osób wrażliwych na tą witaminę, wówczas nawet znikoma dawka 50 mg dziennie jest w stanie wywoływać tzw. hiperwitaminozę.

Witamina B6 w ciąży.

Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę B6 mają kobiety w ciąży. Dlatego warto pomyśleć w czasie ciąży o specjalnej diecie wzbogaconej w produkty zawierające tę witaminę. Dodatkowo witamina B6 spełnia szczególną rolę w zapobieganiu mdłościom, które często towarzyszą kobietom w tym okresie.

Działanie witaminy B6.

Jedną z kluczowych zalet witaminy B6 jest jej działanie przeciwbólowe w przypadku dolegliwości na tle nerwowym lub skurczowym. Witamina B6 potrafi także złagodzić ból piersi, depresję, drażliwość oraz bóle głowy. Ponadto pirydoksyna osłabia nocne kurcze mięśni, zmniejsza drętwienia oraz działa korzystnie w pewnych rodzajach zapalenia nerwów obwodowych. Dobroczynne działanie witaminy B6 sprawia również, że nasz organizm jest odporniejszy.

Magnez z witaminą B6.

Zarówno magnez jak i witamina B6 są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez z witaminą B6 przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, mają dobroczynny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i funkcji psychologicznych. Dodatkowo witamina B6 zestawiana z magnezem ma korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz mięśni.

Witamina B6 w płynie.

Obecnie witamina B6 występuje również w płynie w postaci herbatek, syropów, nalewek lub tabletek musujących.

Witamina B6 na włosy.

Witaminy z grupy B, zwłaszcza witamina B6 wspomaga wzrost włosów oraz chroni je przed chorobami oraz niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych.

Witamina B6 jest też ważnym składnikiem środków, które zapobiegają łojotokowi i stanom zapalnym skóry, wskutek których dochodzi do osłabienia włosów. Dodatkowo witamina zmniejsza tworzenie dihydrotestosteronu (DHT), który jest hormonem odpowiedzialnym za łysienie u mężczyzn. Poprzez hamowanie DHT, witaminy B6 pomaga utrzymać włosy w dobrej kondycji i spowolnić ich wypadanie.

Witamina B6 – apteka.

Witaminę B6 dostaniemy w każdej aptece

oraz sklepach zaopatrujących się w środki farmaceutyczne.

You may also like...