Poznaj jakie są właściwości i zastosowanie ziół na uspokojenie
Zdrowie

Poznaj jakie są właściwości i zastosowanie ziół na uspokojenie

Dolegliwości nerwowe czy też zaburzenia snu dotyczą dziś większości z nas. Surowce pochodzenia roślinnego o działaniu uspokajającym – tzw. sedativa, są bardzo cenną grupą leków. Zioła na uspokojenie pozwalają w sposób najbardziej łagodny dla organizmu rozładować napięcie nerwowe „wyciszyć” nadmierne reakcje emocjonalne, wyregulować funkcjonowanie naszego mózgu. Zajmują więc szczególne miejsce w leczeniu nerwic u dzieci i młodzieży. Ze względu na łagodne działanie, aby uzyskać pełny efekt terapeutyczny konieczne jest stosowanie tych ziół przez dłuższy czas. Warto również podkreślić, że w porównaniu z lakami syntetycznymi środki roślinne nie wywołują niepożądanych efektów, nie powodują ani przyzwyczajenia, ani uzależnienia. Do łagodnych, a zarazem

skutecznych surowców roślinnych o właściwościach uspokajających należą: korzeń kozłka, szyszki chmielu, liście melisy, kwiaty lawendy, a także ziele serdecznika i korzeń arcydzięgla. Dwa ostatnie charakteryzują się nieco słabszym działaniem.

Zioła na uspokojenie nerwów.

Jedną z najskuteczniej działających i najczęściej stosowanych ziołowych herbatek na uspokojenie nerwów jest napar z melisy. Stosuje się ją jako lek uspokajający przy trudnościach z zasypianiem na tle nerwowym, w stanach ogólnego pobudzenia nerwowego, w nerwicy żołądka, a także w zaburzeniach rytmu serca na tle nerwowym oraz zmianach ciśnienia tętniczego krwi pod wpływem emocji. Napar z melisy można dodać do kąpieli lub po prostu go wypić. Zbliżone działanie ma także napar z dziurawca, który również koi nerwy oraz wpływa na poprawę naszego samopoczucia. Niektórzy polecają picie naparu z dziurawca w stanach depresyjnych. Również zaleca się sporządzanie naparów z kozłka, a dokładniej mówią z jego korzenia. Korzeń kozłka to najbardziej znany surowiec uspokajający, wykorzystywany głównie w nadmiernej pobudliwości nerwowej w stanach napięcia i lęku oraz przy trudnościach w zasypianiu na tle nerwicowym. Jeżeli mamy problem z wyborem odpowiednich ziół na uspokojenie nerwów należy skonsultować się z lekarzem lub po prostu wybrać się do apteki i poprosić farmaceutę o pomoc w wyborze odpowiedniego preparatu ziołowego.

Zioła na uspokojenie dla dzieci.

Apteki i sklepy zielarskie współcześnie oferują bogatą ofertę preparatów na uspokojenie nerwów dla dzieci w postaci herbat na bazie ziół np. rumianku lub melisy.

Zioła na uspokojenie w ciąży.

Zachowanie spokoju u kobiet w okresie ciąży to sprawa priorytetowa. Kiedy kobieta w ciąży ma „nadszarpnięte” nerwy, jej emocje przenoszą się i na dziecko. Dlatego tak istotna jest umiejętność wyciszenia się i oderwania od spraw, które są stresujące. Uspokajającą i rozluźniająco na system nerwowy u kobiet w ciąży działa kubek z zaparzonymi ziołami tj. rumianek czy melisa, które warto osłodzić miodem, co korzystnie wpłynie na

ból głowy, kiepski nastrój czy bezsenność. Zioła na uspokojenie w ciąży można pić przez cały jej okres, wcześniej konsultując z lekarzem prowadzącym ciąże.

Zioła na uspokojenie serca.

Preparaty ziołowe na serce regulują pracę najważniejszego mięśnia w organizmie, poprawiają jego ukrwienie i wydolność. Ponadto działają uspokajająco zmniejszając jego pobudliwość oraz poprawiając samopoczucie i ogólną kondycję serca. Do najczęściej stosowanych na uspokojenie serca ziół zaliczamy: głóg jednoszyjkowy – szczególnie polecany w przypadku arytmii, grzybień biały – wzmacniający pracę serca, dziurawiec zwyczajny, hyzop lekarski, bazylia pospolita, rozmaryn lekarski, arnika górska, serdecznik pospolity, miłek wiosenny, miłorząb dwuklapowy, a także konwalia majowa, która zwiększa siłę skurczów serca, jednocześnie zmniejszając ich częstotliwość. Serce zaczyna pracować ekonomiczniej i w dłuższych przerwach między skurczami lepiej wypoczywa.

Zioła na uspokojenie dla niemowląt.

Zioła na uspokojenie dla niemowląt

występują pod postacią herbatek, które podajemy maluchom w stanach niepokoju. Herbatki uspokajające dla niemowląt to łagodna mieszanka starannie dobranych ziół: lipy, melisy i rumianku. Pamiętajmy jednak żeby nie przesadzić z ilością podawanych niemowlętom herbatek ziołowych. Zioła oczywiście pomagają i są lecznicze, ale jak wszystko w nadmiarze – mogą zaszkodzić.

Zioła na uspokojenie bez recepty.

Dużą zaletą większości preparatów ziołowych na uspokojenie jest ich dostępność bez recepty nie wymagająca wizyty u lekarza w celu jej wypisania.

You may also like...