Poznaj objawy mononukleozy zakaźnej przewlekłej i u dzieci Dieta i metody leczenia mononukleozy
Zdrowie

Poznaj objawy mononukleozy zakaźnej przewlekłej i u dzieci Dieta i metody leczenia mononukleozy

Mononukleoza u dzieci.

Mononukleozę wywołuje wirus, który „upodobał sobie” dzieci w wieku przedszkolnym powyżej trzeciego roku życia oraz młodzież. Największą zachorowalność mononukleozą u dzieci zauważa się w okresie wiosennym i jesiennym. Na mononukleozę najczęściej zapadają dzieci całowane przez dorosłych. Mali pacjenci mogą się zakazić także w inny sposób. Dzieci jedzące te same kanapki, pijące z tych samych butelek, czy biorące do ust zanieczyszczone śliną zabawki, szybko mogą zarazić się wirusem wywołującym mononukleozę zakaźną właśnie poprzez ślinę, która jest głównym źródłem zakażenia. Młodzież natomiast, zakaża się głównie podczas całowania. Duża część dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym przechodzi łagodną postać choroby nawet

o tym nie wiedząc. Dopiero zakażenia późniejsze u nastolatków i młodzieży prowadzą do pojawienia się cięższych objawów mononukleozy, które zmuszają do kontaktu z lekarzem.

Zakaźna mononukleoza.

Mononukleoza zakaźna

jest chorobą, która spowodowana jest przez wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV) lub, który jest przekazywany przez ślinę, więc jest powszechnie znany jako „choroba pocałunków”. Najczęściej przenoszona jest w sposób bardzo podobny do przeziębienia, czyli podczas kichania, kontakt z niemytymi rękoma osoby zarażonej, jak również przez bezpośredni kontakt ze śliną chorego. Okres wylęgania mononukleozy zakaźnej wynosi od 30 do 50 dni, a okres zakaźności wynosi przeciętnie od 4 do 6 miesięcy niekiedy przekracza nawet 1,5 roku. Leczenie mononukleozy zakaźnej jest tylko objawowe, czyli ma za zadanie łagodzić objawy choroby (w razie gorączki, lub bólu można podawać środki przeciw bólowe). Najczęściej mononukleoza zakaźna ustępuje samoistnie, choć trwa dość długo.

Objawy mononukleozy.

W większości przypadków mononukleoza przebiega bezobjawowo, kiedy już jednak choroba zaatakuje z całą mocą wśród najczęstszych objawów mononukleozy wyróżnia się: zmęczenie, osłabienie, ból gardła (podobne do bakteryjnego zapalenia migdałków), ból głowy, utrata apetytu, wysypka, gorączka powyżej 38 °C, powiększenie węzłów chłonnych na szyi i pod pachami, a niekiedy powiększenie śledziony i wątroby.

Mononukleoza przewlekła.

Choroba może także przybrać formę przewlekłego zespołu mononukleozy, który objawia się jako zespół przewlekłego zmęczenia. Mononukleoza przewlekła charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, uczuciem ciągłego zmęczenia, a także obniżeniem aktywności życiowej.

Mononukleoza – wysypka.

W niektórych przypadkach nieprawidłowego zdiagnozowania mononukleozy występuje dość charakterystyczna wysypka podobna swoim obrazem do różyczki. Wysypka spowodowana jest kuracją antybiotykową (z grupy penicylin), która stanowi sygnał o konieczności wykonania dalszych badań i natychmiastowego odstawieniu leku, aby nie spowodować powikłań.

Leczenie mononukleozy.

Plan leczenia mononukleozy w szczególności polega na łagodzeniu niebezpiecznych dla zdrowia objawów ponieważ medycyna nie jest w stanie zniszczyć wirusa, który ją wywołuje. Podstawą leczenia jest bardzo oszczędny tryb życia. Do momentu obniżenia się gorączki,

zalecane jest po prostu leżenie w łóżku i wypoczywanie. Przyjmowanie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia. Codzienna dieta powinna być lekkostrawna oszczędzająca wątrobę i łagodna dla obolałego gardła. W przypadku bólu gardła można płukać je naparem rumianku lub Septosanem. Należy też dbać, aby powietrze w pokój chorego było dobrze nawilżone np. dodając do wody w nawilżaczu olejki eteryczne (np. eukaliptusowy, sosnowy), które zmniejszą obrzęk śluzówki nosa, ułatwią oddychanie i jednocześnie zapobiegną wysuszeniu śluzówek gardła.

Mononukleoza – dieta.

Podstawą zwłaszcza w początkowymokresie mononukleozyjest odpowiednia dieta, która w tym czasie powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy, oszczędzająca wątrobę i łagodna dla obolałego gardła. W związku z tym należy: rozłożyć spożywanie pokarmów do pięciu niewielkich posiłków, metodą gotowania na parze lub duszenia bez dodatku tłuszczu, mogą ją stanowić np. przecierane zupy. Ponadto ograniczyć pokarmy bogate w błonnik pokarmowy ( głównie produkty zbożowe – razowe), warzywa i owoce podawać w formie rozdrobnionej i ugotowanej. Wyłączyć z diety ostre przyprawy, rośliny strączkowe oraz kapustę, mięso czerwone zastąpić chudym mięsem drobiowym.

You may also like...