Rumianek pospolity

zapytajsiefarmaceuty.pl
zapytajsiefarmaceuty.pl
[Głosów:0    Średnia:0/5]

Rumianek pospolity znany również pod nazwami rumianek lekarski lub rumianek apteczny, to roślina jednoroczna należąca do rodziny złożonych. Jest on pospolitym w całej Polsce „chwastem” rolnym, przydrożnym, bowiem nie występuje na szczerym piasku i bardzo urodzajnej, mocno zarośniętej ziemi, gdyż drobniutkie nasiona rumianku kiełkują tylko na słońcu. Zapach ziela silny, przyjemny i aromatyczny, smak słabo gorzki. Rumianek pospolity od innych, mniej wartościowych gatunków odróżnia się tym, że główka kwiatowa o złocisto – żółtym kolorze i białych płatkach jest po przecięciu pusta w środku. Surowcem zielarskim są całe koszyczki kwiatowe rumianku pospolitego.

Okres kwitnienia rumianku pospolitego.

W Polsce okres kwitnienia rumianku pospolitego przypada na początek maja i kończy się z chwilą pierwszych przymrozków jesiennych.

Zastosowanie rumianku pospolitego.

Jednym z niezbędnych naturalnych leków w domowej apteczce powinien być rumianek pospolity, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie bez przyczyny nosi nazwę rumianku lekarskiego. Zewnętrznie kwiat rumianku – zawsze w formie naparu stosuje się w okładach na rany, wyrzuty skórne, wrzody, czyraki i liszaje, na okłady do przemywania oczu w zapaleniu spojówek, do płukania ust przy zapaleniu okostnej, gardła i innych stanach zapalnych jamy ustnej oraz do płukania włosów po umyciu – przeciw wypadaniu, przetłuszczaniu, łupieżowi oraz w celu rozjaśnienia. Kwiat rumianku pospolitego stosuje się ponadto u dorosłych przy kolkach, wzdęciach, kurczach i innych zaburzeniach trawienia, Oprócz dobroczynnego wpływu na przewód pokarmowy rumianek pospolity znajduje zastosowanie w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych a zwłaszcza kłębków nerkowych i pęcherza.

Rumianek pospolity – rodzina.

Rumianek pospolity z rodziny astrowatych jest gatunkiem rośliny jednorocznej zarówno jarej, jak i ozimej (zależnie od terminu siewu).

Polecamy  Jakie efekty przynosi stosowanie tabletek Germitox. Informacje z Polski.

Występowanie rumianku pospolitego.

Rumianek pospolity występuje w Europie, na Uralu, w Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Iranie, Afganistanie czy Indiach, Australii oraz Ameryce Pónocnej. W Polsce rumianek pospolity rośnie dziko i swobodnie głównie na polach, łąkach, przydrożach, bądź siedliskach ruderalnych.

Rumianek pospolity – zastosowanie w fryzjerstwie.

Rumianek pospolity oprócz właściwości leczniczych znajduje, także zastosowanie we fryzjerstwie. Rumianek stosowany w salonach fryzjerskich na suche, matowe i zniszczone włosy w postaci maseczki, pozwala na ich regenerację. Dzięki niemu włosy wzmacniają się i uelastyczniają. Ponadto rumianek pospolity łagodzi podrażnienia skóry i rozjaśnia włosy. Napar z rumianku złagodzi też swędzenie skóry głowy.

M
O Marzena Wielgus 110 artykułów
"Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często."

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*