Rumianek pospolity
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Rumianek pospolity znany również pod nazwami rumianek lekarski lub rumianek apteczny, to roślina jednoroczna należąca do rodziny złożonych. Jest on pospolitym w całej Polsce „chwastem” rolnym, przydrożnym, bowiem nie występuje na szczerym piasku i bardzo urodzajnej, mocno zarośniętej ziemi, gdyż drobniutkie nasiona rumianku kiełkują tylko na słońcu. Zapach ziela silny, przyjemny i aromatyczny, smak słabo gorzki. Rumianek pospolity od innych, mniej wartościowych gatunków odróżnia się tym, że główka kwiatowa o złocisto – żółtym kolorze i białych płatkach jest po przecięciu pusta w środku. Surowcem zielarskim są całe koszyczki kwiatowe rumianku pospolitego.

Okres kwitnienia rumianku pospolitego.

W Polsce okres kwitnienia rumianku pospolitego przypada

foto202893 Rumianek pospolity

na początek maja i kończy się z chwilą pierwszych przymrozków jesiennych.

Zastosowanie rumianku pospolitego.

Jednym z niezbędnych naturalnych leków w domowej apteczce powinien być rumianek pospolity, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Nie bez przyczyny nosi nazwę rumianku lekarskiego. Zewnętrznie kwiat rumianku – zawsze w formie naparu stosuje się w okładach na rany, wyrzuty skórne, wrzody, czyraki i liszaje, na okłady do przemywania oczu w zapaleniu spojówek, do płukania ust przy zapaleniu okostnej, gardła i innych stanach zapalnych jamy ustnej oraz do płukania włosów po umyciu – przeciw wypadaniu, przetłuszczaniu, łupieżowi oraz w celu rozjaśnienia. Kwiat rumianku pospolitego stosuje się ponadto u dorosłych przy kolkach, wzdęciach, kurczach i innych zaburzeniach trawienia, Oprócz dobroczynnego wpływu na przewód pokarmowy rumianek pospolity znajduje zastosowanie w przewlekłych stanach zapalnych dróg moczowych a zwłaszcza kłębków nerkowych i pęcherza.

Rumianek pospolity – rodzina.

Rumianek pospolity z rodziny astrowatych

jest gatunkiem rośliny jednorocznej zarówno jarej, jak i ozimej (zależnie od terminu siewu).

Występowanie rumianku pospolitego.

Rumianek pospolity występuje

w Europie, na Uralu, w Azji Mniejszej, na Kaukazie, w Iranie, Afganistanie czy Indiach, Australii oraz Ameryce Pónocnej. W Polsce rumianek pospolity rośnie dziko i swobodnie głównie na polach, łąkach, przydrożach, bądź siedliskach ruderalnych.

>>>>  Anti Aging Cream - krem na zmarszczki

Rumianek pospolity – zastosowanie w fryzjerstwie.

Rumianek pospolity oprócz właściwości leczniczych znajduje, także zastosowanie we fryzjerstwie. Rumianek stosowany w salonach fryzjerskich na suche, matowe i zniszczone włosy w postaci maseczki, pozwala na ich regenerację. Dzięki niemu włosy wzmacniają się i uelastyczniają. Ponadto rumianek pospolity łagodzi podrażnienia skóry i rozjaśnia włosy. Napar z rumianku złagodzi też swędzenie skóry głowy.

Poprzedni artykułDziurawiec zwyczajny
Następny artykułPoznaj jakie działanie na organizm ma witamina B6
Marzena Wielgus
Blog prowadzony jest przez młodą dietetyczkę, pasjonatkę zdrowego stylu życia i matkę, jak sama Autorka o sobie pisze. Jej energia, pasja i twórcze nastawienie do kreowania intrygującej przestrzeni blogowej mogą imponować. Kobieta zamieszcza przepisy na zdrowe potrawy, które świetnie wpływają zarówno na ciało, jak i na ducha. Z perspektywy fachowca i praktyka w sposób wyczerpujący, a zarazem wyjątkowo lekki opisuje różnego rodzaju recenzje, które poleca swoim Czytelnikom. Najprawdziwsza pasjonatka, którzy posiadaja inklinacje i wyjątkowe zacięcie do prowadzenia zdrowego stylu życia, sprawiającego, że najzwyczajniej w świecie jest szczęśliwym człowiekim, który najwyraźniej spełniają się w tym, co robi. Zdołała przy tym zgromadzić wierne grono czytelników, składające się z osób, które również pragną zadbać o swoje ciało, a także samopoczucie – wiadomo przecież, że człowiek jest jednością psychosomatyczną i wszystkie sfery, w zakresie których funkcjonuje, muszą być poukładane. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę i swoją wiedzą pragną w bardzo przystępny sposób dzielić się z innymi. Najważniejsze jest jednak, że sposób, w jaki żyje potrafi zachwycić i skłonić do tego, aby wziął sprawy w swoje ręce i zrobił dla siebie coś dobrego.