Valgus Toe Pro - prosty sposób na haluksy
Zdrowie

Valgus Toe Pro – prosty sposób na haluksy

Haluksy są chorobą zwyrodnieniową stóp, która dotyka przede wszystkim kobiety. W praktyce niewiele jest przypadków, w których to mężczyźni walczą z paluchami koślawymi. Ma to związek między innymi z tym że haluksy powstają w wyniku noszenia wysokich obcasów i obuwia z wąskim szpicem. Panowie raczej nie ubierają takich butów, stąd będą znacznie mniej narażeni na powstawanie haluksów niż panie. Jak leczy się taka przypadłość i czy operacja chirurgiczna zawsze jest koniecznością?

Pojęcie haluksów

Słowo haluks w języku łacińskim oznacza po prostu duży palec stopy. Niemniej przyjęło się określać tym mianem paluch koślawy, czyli zdeformowany palec, który wywołuje ból. Fachowo paluchy koślawe

powinno się nazywać hallux valgus.

Haluksy pojawiają się podczas chodzenia. Paluch wbrew pozorom pełni w stopie bardzo ważną rolę, ponieważ pozwala na zrealizowanie fazy odbicia stopy od ziemi i wykonanie sprężystego kroku. Uświadamiając sobie, że człowiek robi statystycznie aż 1,5 mln kroków rocznie, widzimy, jak bardzo obciążony jest paluch każdej ze stóp.

W grupie ryzyka zachorowania na chorobę zwyrodnieniową paluchów stóp znajdują się przede wszystkim kobiety po 50-tym roku życia. Zwłaszcza te, które w rodzinie, np. u babci, cioci czy mamy, również mają przypadki takiego schorzenia. Szacuje się, że średnio 1 na 40 kobiet w wieku dojrzałym walczy z haluksami, co czyni je jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości ortopedycznych występujących u pań.  Haluksy związane są bezpośrednio z noszeniem butów na wysokim obcasie i z wąskim noskiem, z biernym stylem życia oraz występowaniem nadwagi. Nadmierna masa ciała powoduje, że nogi i stopy kobiety, a wraz z nimi i paluchy, są zdecydowanie zanadto obciążone. Dlatego pojawia się obrzęk kości, stan zapalny, a także narośl, która z czasem się powiększa, tworząc pełnowymiarowy paluch koślawy.

Zniekształcenie stopy zwiększa jej wrażliwość, zwłaszcza w obrębie wysuniętej do wnętrza stopy kości. Wymaga ona troskliwej higieny, ponieważ jest podatna na zranienie czy powstawanie stanów zapalnych. Zmiany w stopie w przypadku haluksów dotyczą układu kostnego, ale wbrew pozorom nie on odgrywa największą rolę w powstawaniu zwyrodnienia, a mięśnie i tkanka łączna. Jeśli zostaną one osłabione, dochodzi do deformacji palców lub płaskostopia, które poza tym także sprzyja powstawaniu haluksów.

Haluksom może towarzyszyć stan zapalny i dyskomfort przy chodzeniu. Z czasem przeradza się on w silny ból, trudny do zniesienia, który unieruchamia pacjenta. Objawami towarzyszącymi może być m.in. zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego czy też bolący, zgrubiały naskórek. Czy operacja chirurgiczna jest jedynym sposobem pozbycia się bólu i samej istoty problemu? Niekoniecznie.

Tryb

leczenia

Haluksy można leczyć na szereg różnych sposobów – najbardziej drastycznie poprzez operację wykonywaną przez chirurga ortopedę. Należy jednak wiedzieć, że każda operacja niesie za sobą pewne ryzyko powikłań. Pomimo znacznie posuniętej medycyny i możliwości leczenia zabiegowego haluksów, mogą one nawracać. O ile nie są one bardzo dokuczliwe, lekarze zalecają noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, wygodnego obuwia i wykonywanie ćwiczeń.

Obecnie są dostępne jednak tak skuteczne metody leczenia paluchów koślawych, że operacja nawet przy znacznie zaawansowanym stanie zapalnym i zwyrodnieniowym, może nie być konieczna. Alternatywą dla jej przeprowadzenia będzie wykorzystanie wykonanych z medycznego silikonu specjalnych nakładek na paluch, nazywanych Valgus Pro.

Jest to produkt pozwalający na pozbycie się bólu wywołanego haluksami i stanu zapalnego nawet w ciągu 10 dni od pierwszego zastosowania. Efektywnie jest on w stanie wyeliminować deformację stopy w ciągu 3-6 miesięcy regularnego stosowania. Valgus Pro ma formę nakładki na palec, którą należy nosić codziennie – po domu, do pracy, na zakupy czy na spacer, naciągając ją na paluch i układając w odpowiedniej pozycji. Przyspieszymy pozytywne efekty leczenia haluksów za pośrednictwem Valgus Pro, jeśli będziemy stosować nakładkę co najmniej 6-10 godzin dziennie. Można ją zakładać także na noc. W swoim składzie ma nieuczulający pacjentów silikon medyczny, który nie obciera i nie wywołuje dyskomfortu. Silikonowa nakładka zmniejszy ból i nieprzyjemne uczucie przy chodzeniu oraz ustawi paluch w odpowiednim kierunku.

Można wykorzystywać ponadto nakładkę Valgus Pro w ramach profilaktyki przy płaskostopiu lub w przypadku, gdy często chodzimy w butach z wąskim noskiem na wysokim

obcasie. Dzięki temu będziemy mogły zapobiec powstawaniu haluksów.

Gdzie można kupić osłonkę na haluksa Valgus Pro? Można tego dokonać w trybie online, poprzez stronę producenta. Jej cena to około 150 zł. To niewiele zważywszy na fakt, że operacja chirurgiczna przeprowadzona w prywatnej klinice mająca na celu usunięcie ha luksów, będzie kosztowała wielokrotnie więcej. W ciągu 3-6 miesięcy stosowania produktu deformacja stopy powinna się znacznie zmniejszyć, co potwierdzone zostało w toku badań klinicznych. W przeciwieństwie do operacji chirurgicznej, która nie daje gwarancji tego, że problem nie powróci, przy Valgus Pro efekt zostaje na zawsze. 

You may also like...