Skip to content

Wszystko na temat badania krwi

Marzena Wielgus

Written by

Marzena Wielgus
Our Score
Click to rate this post!
[Total: Average: ]

Badanie krwi czyli morfologia krwi, stanowi jedno z prawie bezbolesnych badań diagnostycznych, które mogą zobrazować stan zdrowia człowieka. Ta metoda badań pozwala określić liczbę białych i czerwonych krwinek, poziom hemoglobiny oraz wykryć zapalenie, infekcje, niedokrwistość i wiele innych procesów, które zachodzą w organizmie człowieka.

Jak się przygotować do badania krwi.

Prawidłowe przygotowanie się do badania krwi jest podstawą wiarygodnego wyniku badań. Dlatego w dniu poprzedzającym badanie krwi należy jeść posiłki lekkostrawne, nie pić nadmiernej ilości płynów, a jeżeli to możliwe to po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem nie przyjmować leków. Ponadto planując badanie krwi wskazane jest bycie na czczo (chyba, że lekarz

foto202849 4 Wszystko na temat badania krwi

zadecyduje inaczej), a najlepiej pobrać krew po upływie 12 -14 godzin od ostatniego posiłku. Jeśli jest to możliwe badanie morfologii przeprowadzać w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy 7, a 9 rano. Oprócz tego przed pobraniem krwi powinno się unikać stresu oraz wytężonego wysiłku fizycznego.

Badanie krwi – TSH.

Oznaczenie w badaniu krwi hormonu tyreotropowego, znanego również jako TSH, wykonywane jest pod kątem zdiagnozowania nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Wysoki stężenie TSH sugeruje nadczynność tarczycy, natomiast niski poziom TSH stwierdza niedoczynność tarczycy.

Przebieg badania krwi.

Badanie krwi wykonywane jest najczęściej w laboratoriach diagnostycznych lub medycznych przychodniach lekarskich. Sam przebieg badania krwi jest prawie bezbolesny, jedyny dyskomfort, jaki możemy odczuwać związany jest z wkłuciem igły w żyłę. Krew zostaje pobrana z użyciem jednorazowej igły którą pielęgniarka powinna otworzyć przy pacjencie i po wykonanym badaniu wyrzucić. Przed wkłuciem igły pielęgniarka zakłada opaskę uciskową i dezynfekuje miejsce z którego będzie pobierana krew. Po pobraniu uciska miejsce ukłucia wacikiem lub gazą zmoczoną w środku dezynfekującym. Jednak bardzo ważne jest aby nie zginać po badaniu ręki w łokciu, ponieważ w miejscu wkłucia może pojawić się krwiak.

>>>>  Waist Trainer – opinie – cena – gdzie kupic

Co wykrywa badanie krwi.

Dzięki profilaktycznym badaniom krwi możemy uzyskać bardzo szczegółowe informacje o naszym stanie zdrowia. Ponadto badanie krwi wykrywaróżne procesy chorobowe zachodzące w organizmie oraz oznacza stężenie hormonów albo leków.

Wyniki badania krwi.

Wyniki badań krwi objaśniają ogólny stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby pomagają zaplanować leczenie. Czas oczekiwania na wyniki uzależnione są od tego czy wykonywane były badania podstawowe czy też poszerzone. Zwykle czeka się od kilku godzin do kilku dni.

Powikłania po badaniu krwi.

Najczęstszymi powikłaniami do jakich dochodzi po badaniu krwi są zewnętrzne krwawienia z miejsca wkłucia lub krwawienia wewnętrzne: krwawienia podskórne (tzw. siniaki). Powodem krwawienia może być zaburzenie w układzie krzepnięcia. Aby jednak określić dokładną przyczynę krwawienia, należy wykonać dodatkowe badania. Rzadziej występującym, aczkolwiek

foto202849 5 Wszystko na temat badania krwi

możliwym powikłaniem jest zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C, do którego może dojść w trakcie zabiegu pobierania krwi.

Badanie krwi – CRP.

Oznaczenie w badaniu krwi białka C-reaktywnego (CRP),ma na celu określenie jego poziomu stężenia w organizmie osoby u której podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe , bakteryjne), a niekiedy nowotwory (toczeń rumieniowaty, białaczka). W przypadku osób pochodzących z grup ryzyka, czyli mających w rodzinie przypadki chorych na serce przeprowadza się tzw. badanie hs- CRP, ponieważ jest bardziej czułe i pozwala wychwycić jak najmniejsze wahania w poziomie białka.

Badanie krwi – symbole.

RBC – krwinki czerwone, czyli erytrocyty

Hgb lub Hb – hemoglobina

Hct – hematokryt

MCV – średnia objętość krwinki czerwonej

MCH – średnia masa hemoglobiny w krwince

MCHC – średnie stężenie hemoglobiny w krwince

RDW – rozkład objętości krwinek czerwonych

Plt – trombocyty, czyli płytki krwi

Ret – retikulocyty.

Previous article

Bol piersie przyczyny w ciazy podczasa karmienia po menopauzie po lewej stronie

Next article

Dowiedz sie jakie sa typowe objawy u dzieci biaaczki szpikowej Przyczyny i dobr metod leczenia