Zioła uspokajające
Uroda

Zioła uspokajające

Niepokój, stres, lęk, to uczucie dobrze znane człowiekowi, któremu przyszło żyć w XXI wieku. Nieustanny pospiech, troska o byt, piętrzące się problemy- to wszystko powoduje, że człowiek nie potrafiąc opanować emocji, szuka pomocy i sięga po rozwiązania farmakologiczne, które, jak mu się wydaje, wyciszają jego wnętrze i uspokajają… Niestety wszystkie dostępne na rynku medykamenty działają tylko na chwilę, a w dodatku mają liczne działania uboczne.
Na szczęście natura doskonale wie jak radzić sobie również z tym problemem i co nam ludziom, biorącym udział w codziennym wyścigu szczurów, jest potrzebne by uspokoić zszargane nerwy. Rozwiązaniem są zioła! Rewelacyjny sposób, który bardzo

dobrze znały już nasze babki. Zioła uspokajające łagodnie ale i trwale, ponadto nie powodują skutków ubocznych takich jak np. otępienie i co ważne nie uzależniają.

Zioła na uspokojenie

Do najpopularniejszych i skutecznych ziół, które posiadają właściwości uspokajające i wyciszające należą:

Melisa– to najpopularniejsze z dostępnych na rynku ziół, które wykazuje działanie uspokajające, herbatkę z melisy można kupić w każdym sklepie spożywczym. Działanie uspokajające mają olejki eteryczne, które znajdują się w liściach tego zioła. Melisa wycisza napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie. Melisa obniża zdecydowanie wrażliwość na bodźce stresowe.
Rumianek– choć jest to popularne zioła, jednaka częściej kojarzone jest z dobroczynnym wpływem na układ pokarmowy. Jednaka warto wiedzieć, że rumianek ma również działanie uspokajające. Łagodnie koi napięcie oraz ma działanie odprężające.
Kozłek lekarski– korzeń tego zioła jest jedną z najczęściej dodawanych substancji do leków na uspokojenie. Zawiera olejki eteryczne oraz waleportiaty, które mają działanie wyciszające i osłabiają reakcje motoryczne i emocjonalne.
Chmiel pospolity– uspokajające działanie chmielu mają przede wszystkim znajdujące się w owocach chmielu olejki eteryczne oraz kwasy goryczowe. Mają one działanie uspokajające, które nie tylko ułatwiają usypianie, ale również wyciszają emocje.
Męczennica cielista – swoje działania uspokajające zawdzięcza substancjom jakimi są flawonoidy oraz alkaloidy. Substancje te wpływają przeciwlękowo i uspokajająco. Należy jednak pamiętać, że męczennica cielista wzmacnia działanie leków na uspokojenie.

Co w przypadku nerwicy?

Czasem zdarza się, że tradycyjne metody ani nawet leki nie potrafią uspokoić skołatanych nerwów. A zwykły lęk przeobraża się w schorzenie jakim jest nerwica. Nerwica to zaburzenie psychiczne, które cechuje uczucie lęku oraz dolegliwości natury psychicznej i fizycznej. Nerwica jest trudną do leczenia chorobą, a jedyną metodą jest psychoterapia. Jednak, jak wskazują badania, w przypadku nerwicy doskonale sprawdzają się jako środek wspomagający- zioła. Osłabiają one wrażliwość na bodźce jak również tłumią niepotrzebne emocje.

Zioła na nerwicę

W walce z nerwicą bardzo

dobrze radzą sobie mieszkanki ziołowe. Są one dostępne jako gotowe herbaty w dobrych sklepach zielarskich, ale również można przyrządzić je samodzielnie. Zioła nie uzależniają co jest ich niewątpliwym atutem.
Najpopularniejszą na rynku obecnie jest mieszanka ziołowa zwana herbatką ojca Grzegorza. W jej skład wchodzą następujące zioła: róża, rumianek, melisa, krwawnik, korzeń arcydzięgla, ziele dziurawca oraz chmiel, korzeń kozłka lekarskiego jak również liść mięty. Tak przygotowaną mieszankę należy dokładnie wymieszać i przechowywać w suchym, zacienionym miejscu. Codziennie należy pic dwie szklanki naparu, przyrządzonego z jednej łyżeczki mieszkanki zalanej ciepłą, ale nie wrzącą wodą. Zioła należy parzyć pod przykryciem około 20 minut.
Dla miłośników słodkości propozycją, która pomoże w walce z nerwicą jest miód
z domieszką ziół. Do miodu np. akacjowego dodajemy zmielone płatki róży, liście melisy, płatki nagietki pomarańczowej oraz kwiat poziomki. To doskonały sposób na uspokojenie
i poprawę humoru.

You may also like...